Co dělat, když chci najít dobrou práci

Najít si práci, která nás bude plně uspokojovat a budete se v ní cítit dobře, není snadné. Personalista většinou pozná, zda je uchazeč o konkrétní pracovní místo ideální či ne. Ovšem jak vy poznáte, zda konkrétní práce bude to pravé ořechové? K tomu vám mohou pomoci níže uvedené rady, díky kterým se o svém budoucím zaměstnání dozvíte mnohem víc informací.

Hlavně mějte oči na stopkách

Je přirozené, že každý, kdo jde na pracovní pohovor je nervózní a především se zaměřuje na to, jak sám vystupuje, jak vypadá a co dělá. Není však vůbec marné se zkusit uvolnit a při návštěvě firmy sledovat své okolí, pracovní prostředí, pokukovat, jak se chovají zaměstnanci k vám i mezi sebou, v jakém oblečení chodí.

Ptejte se na vše, co vás napadne. Například i na to

  • kdo bude vaším přímým nadřízeným
  • jaký bude váš budoucí tým a jaká v něm panuje atmosféra
  • zda budete v menší kanceláři s menším kolektivem, nebo ve velkém open space
  • proč z této pozice odchází původní zaměstnanec
  • jaký byl v poslední době největší problém na této pozici
  • jaký bude váš čistý příjem a případné benefity
  • zda se nosí ve společnosti pracovní oblečení (případně práce ve zdravotnictví zdravotní oblečení)

U náplně práce chtějte vědět všechny podrobnosti

Pokud personalista nezačne o náplni práce mluvit sám, zeptejte se na podrobnosti ve chvíli, kdy přijde řada na vaše dotazy. Vyjasněte si konkrétní úkoly, míru zodpovědnosti, časovou vytíženost, nároky na rychlost apd. Ideální je, když při pohovoru je přítomen i váš budoucí nadřízený.

Jak zaujmout svým životopisem

Dnes platí, že vysněná práce v úspěšné firmě je jednoduše boj životopisů. Určitě zabodujete, když budete moci uvést, že jste získali mnoho zkušeností v několika zaměstnáních, ovšem ne zas příliš. To byste vypadali jako fluktuant. Také se hodí trochu se odlišit od ostatních a zmínit zajímavé zkušenosti, záliby a další věci, kterou vám přijdou netypické, ale je vhodné se o nich zmínit. Zabere studium v zahraničí, účast na vzdělávacích projektech, znalost cizích jazyků třeba norštiny či dánštiny. Opravdu výrazně se odlišíte životopisem, který bude místo tradičního wordového nebo PDF formátu třeba v podobě videa.