Co dělat, když nemůžu usnout

Nespavost může mít spoustu příčin. Může to být vinou nějakého onemocnění, starostmi, které nás nenechávají v klidu ani v posteli, příliš velkou únavou, špatným vzduchem v ložnici atd. Pokud víme důvod nespavosti, můžeme jej odstranit, nebo alespoň se mu snažit vyvarovat.

Nejčastější příčiny poruch spánku

Nespavost bývá často dobrým barometrem napovídajícím, že s vámi po psychické stránce není něco v pořádku. Pokud poruchy spánku trvají déle, obvykle bývají spojeny s depresí či úzkostí z neřešených problémů. Kvalitu také hodně negativně ovlivňuje stres.

Některé osvědčené tipy

Nechoďte si lehnout po obědě a večer choďte spát v pravidelném čase. Nemůže-li usnout 20 minut, zkuste si číst, dokud nebude ospalí. Chybou je pustit si televizi. Pravidelný rytmus a délku spánku dodržujte i o víkendech. Čtyři hodiny před spánkem necvičte, nepijte kávu a nekuřte. Nepijte večer zelené nebo černé čaje obsahující tein, který podporuje mozkovou aktivitu. Věřte, že lépe se usíná po fyzické námaze, než po duševní aktivitě.

Postel používejte pouze na spaní a nikoliv na práci. Horkou sprchu nebo vanu si dopřejte 90 minut před spaním. Ložnice by měla být pohodlná, útulná a dobře vyvětraná. Doporučovaná teplota je kolem 18° C. Poslední jídlo si dopřejte cca 3-4 hodiny před spánkem.