Co dělat, když vám někdo vyhrožuje

Pokud nám někdo vyhrožuje, musíme vyhodnotit, zda je výhrůžka míněna vážně. V dnešní společnosti již vyhrožování není ničím výjimečným, i když se nemusí vždy jednat o ohrožení na životě. Někdy to může být i zdánlivá malichernost týkající se například zveřejnění intimní fotografie, jindy způsobení škody na majetku či ublížením dětem. Jak se takovému vyhrožování bránit a kdy už je dobré oznámit to policii?

Záleží na tom, kdo vyhrožuje

Někdy to může být jedinec, jindy skupina. Také záleží na rozsahu, zda jde o ojedinělé nebo opakované výhrůžky a také zda máte kvůli vyhrožování psychické problémy. Někdo je odolný a zastrašit se nenechá, jiný může mít oprávněné obavy o sebe, své blízké nebo svůj majetek. Než zavoláte na Policii, je ideální mít svědky nebo konkrétní důkazy. Někdy stačí obrátit se na jiný orgán nebo osobu, která může dát pachateli za vyučenou a potrestat jej, nebo alespoň zastrašit.

Vyhrožování je trestným činem

Pokud vám někdo vyhrožuje ublížením na zdraví, usmrcením, nebo způsobením škody velkého rozsahu, je lepší se obrátit na Policii dříve, než útočník zajde ještě dál. Vyhrožuje-li vám někdo pro vaši příslušnost k etnické skupině, národnosti, politickému přesvědčení nebo náboženskému vyznání, jedná se o trestný čin, za který lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.

Vyhrožování mezi partnery

Domácí násilí je stále častějším fenoménem současné společnosti. Vyhrožuje-li vám váš partner a výhrůžky jsou provázeny fyzickým násilím, pak od něj rozhodně odejděte. Nesmíte mu to však říkat předem, aby se ještě více nerozzuřil. Můžete využít bezplatnou nonstop linku pomoci obětem na čísle 116 006 a ubytovat se i s dětmi v azylovém domě nebo intervenčním centru.