Co dělat, když je potřeba manipulovat s těžkými břemeny?

Pro manipulaci s těžkými břemeny jsou nejlepší jeřáby a pokud se jedná o přenášení břemen v halách či skladech, jde zejména o mostové jeřáby. V tuzemsku je specialistou na tyto jeřáby společnost Ganas, která má své sídlo ve Zlíně, kde působí od roku 1992.

Navázala zde na tradice Baťových závodů, které již ve 30. letech minulého století vybudovaly strojírenskou halu, ve které se vyráběly výtahy a různá zdvihací zařízení pro potřebu Baťových závodů i města Zlín.

Právě na tyto tradice firma Ganas navázala a dnes vyrábí, ale také opravuje nebo provádí rekonstrukce, servis a opravy nejrůznějších zdvihacích zařízení. Specializuje se především na mostové jeřáby, ale vyrábí i další typy, jako jsou jeřáby otočné či portálové. Do výrobního sortimentu této společnosti patří také výtahy a dále vázací prostředky řetězové, lanové či dokonce textilní, mobilní zdvihadla a další výrobky související se zvedáním a přenášením břemen.

Charakteristika mostových jeřábů

Mostové jeřáby se rozlišují na dva hlavní typy, a to jednonosníkové a dvojnosníkové, oba s rozpětím až do 25 m. Rozdíl je v nosnosti, která je do 25 tisíc kilogramů, resp. do 50 tisíc kilogramů. Jejich konstrukce je vyrobena buď z ocelových válcovaných profilů, nebo jsou skořepinové konstrukce. Zdvihání břemen je řešeno řetězovými nebo lanovými kladkostroji tuzemské nebo zahraniční produkce, u cizí se jedná převážně o německou výrobu.

Rozhoupání či rozkmitání přenášených břemen je zabráněno dvojrychlostním ovládáním včetně frekvenčního měniče. Tím lze nastavit rychlost svislého i podélného pohybu mostového jeřábu. Napájení jeřábu je řešeno krytými bezpečnostními trolejemi a shrnovacími plochými kabely v uzavřeném vozíčkovém profilu.

Uplatnění mostových jeřábů

Mostové jeřáby vyráběné společností Granas ve Zlíně se vyznačují moderním řešením, jednoduchou a lehkou konstrukcí. Tyto vlastnosti maximálně vyhovují potřebám vnitřků výrobních a montážních hal a stejně tak venkovních skladových prostor, které musí být pochopitelně zastřešené. Z důvodu jejich umístění pod střechou hal se označují jako podvěsné. V mnoha výrobních či skladovacích halách lze využít stávající stropní konstrukce, čímž se ušetří i finanční náklady na budování jeřábové dráhy. Pojezdový dosah se prodlouží také využitím bočních přesahů. O mostových jeřábech se dočtete i zde.