Demolici nemovitosti musí odsouhlasit také sousedé

K demolici staveb dochází z mnoha důvodů. Někdy za tím stojí jenom touha postavit si nový příbytek na tom stejném pozemku, jindy je na vině nebezpečí, které nemovitost představuje pro své okolí. A jindy je to jenom proto, že člověk nemá čas se o dům starat nebo že by rekonstrukce vyšla daleko dráž než její zbourání. Ať už vás to svádí k bouracím pracím z jakéhokoli důvodu, myslete na jednu věc, a sice demolice nemovitosti musí být schválena sousedy.

Nezáleží jenom na vás

Člověk si říká, že když chce zbourat nemovitost, všechno mu bude hrát do karet, respektive všechno mu bude nakloněno. Jenže ve skutečnosti tomu tak není. Aby vůbec mohlo dojít k bouracím pracím, je nutné zamířit na úřad, kde se požádá o demoliční výměr. Ten je takovým souhlasem k plánovanému činu.

Aby však došlo ke schválení žádosti, musí být s tímto spokojeni i sami sousedé. Domy totiž většinou přiléhají na jiné domy, proto majitelé nemovitostí lepících se na vaši nemovitost vám musí dát k demolici souhlas. Jestliže se zbouráním bude problém, pravděpodobně vám bude na žádost dáno červené razítko signalizující, že se do bourání nemůžete pustit.

Když dojde ke schválení demolice

Pokud vám prakticky nic nebránilo v cestě a během třiceti dnů, které měl úřad na schválení nebo naopak zamítnutí žádosti, vám přišel dokument zpět se zeleným razítkem v závěru, je načase řešit samotné bourací práce. Ideální je, když si na tento krok povoláte specializovanou firmu, která se přesvědčí o všech náležitostech, které s demolicí souvisí. Jinými slovy si zkontrolujete před prvními kroky to, jestli došlo k odpojení vody, k odpojení elektřiny a plynu a jestli je řádně odevzdaný plynoměr a elektroměr.

Navíc profesionální společnosti vědí, kam jednotlivé typy materiálu odvážet. Ano, i stavební, respektive v tomto případě demoliční odpad se musí odvážet. A i kdyby to nebylo v popisu práci společnosti, alespoň se vám dostane doporučení, kam se vzniklou sutí.