Podle čeho poznáte workoholismus a jak se mu vyvarovat

Spousta lidí bývá v současné době označováno nálepkou workoholika. Jedná se o závislost, která v konečném důsledku škodí nejen jeho nositelům, ale i osobám, které s workoholiky přichází do kontaktu. Podle čeho workoholismus poznáte a jak se mu vyvarovat? 

Jak poznáte workoholika

Někdy bývá za workoholika mylně označován každý, kdo usilovně pracuje. Ale ne každý takový člověk se automaticky řadí do kategorie nezdravých workoholiků. Existují totiž lidé, kteří v životě krátkodobě zintenzivňují své pracovní úsilí, aby dosáhli nějakého vytyčeného cíle. 

Rovněž bychom našli lidi, kterým jejich práce dává obrovský smysl, naplňuje je a často během ní ztrácejí pojem o čase. Tito lidé však na rozdíl od workoholiků umí vypnout, odpočinout si a věnovat se i něčemu jinému. Žijí naplněný život a s láskou a vědomím pečují o své vztahy. 

Workoholici mají tendenci prostřednictvím práce utíkat od sebe samých a od problémů ve svém životě. Práce je pro ně důležitá k vystavení své vlastní sebehodnoty a spokojenosti. Dá se říct, že pro workoholiky je obecně jednodušší zahltit se prací, než řešit případné problémy v manželství nebo kdekoliv jinde. 

TIP: Udělejte další krok pro váš osobní rozvoj a absolvujte některý z výcviků koučinku

Jak se workoholismu vyvarovat

Pokud chcete tomuto problému předcházet, je na místě nejprve poznat sami sebe, své myšlenky, pocity a záměry. Dopřejte si pravidelný prostor pro to se nadechnout a promyslet si, jakou strategii pro další kroky zvolíte. 

Neustále pracujte na budování léčivých mezilidských vztahů. Právě ty jsou tím, co nás v životě povznáší a díky čemuž můžeme být spokojení. Myslete na to, že láska našemu životu dává smysl a naplňuje jej lidskostí. 

Pamatujte také na to, abyste se realizovali mimo práci. Věnujte se zajímavé činnosti, která vám dává smysl a u které cítíte naplnění. 

V práci si pravidelně dopřávejte odstup, abyste mohli zhodnotit směr, kterým jdete. Ujistěte se, že jen neběháte v kolečku. Pravidelně také vyražte na dovolenou. Odpočiňte si, načerpejte nové síly a předcházejte tímto způsobem syndromu vyhoření. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.