Přepadla vás tréma? Naučte se s ní vypořádat

V některých situacích je naprosto běžné, že nás přepadne tréma. Zajímali jste se ale někdy o to, proč vlastně vzniká? A jak ji lépe zvládnout?

Tréma z biologického hlediska

Pojďme se nejprve blíže podívat na to, co je tréma z biologického hlediska. Zjednodušeně řečeno se jedná o stresovou reakci, která ovlivňuje naše tělo, emoce i mysl. Tato stresová reakce přitom může dosahovat různé intenzity. 

Trému jako takovou můžeme přirovnat ke strachu. Pokud pociťujeme strach, náš organismus se automaticky aktivuje a připraví se na útěk. Zároveň se rozproudí náš krevní tlak, zúží se cévy a následkem toho dojde ke zvýšení krevního tlaku. Také se díky tomu více prokrvují naše svaly a organismus mobilizuje naše energetické rezervy. Nejprve dochází k využití cukrů, poté tuků. 

Pokud je v našem těle velké množství stresových hormonů, dochází v podstatě k jejich manipulaci mozkovými buňkami. Informace se nepropojují a my můžeme pociťovat výpadky paměti. Jakmile stresová situace skončí, obvykle nemáme problém si na vše zase vzpomenout. 

TIP: Vyberte si některý z praktických kurzů osobního rozvoje. Osvojené dovednosti budete moct okamžitě uplatnit v praxi. 

Tréma se může projevovat odlišně

Projevy trémy mohou být u každého člověka mírně odlišné. Nejčastěji přitom dochází k celkové změně duševního stavu. Objevit se proto může například náhlá skleslá nálada nebo agresivita. 

Tréma ale může mít i fyzické projevy, například v podobě poruch spánku, třesu rukou a neschopnosti soustředit se. 

Jak lépe zvládnout trému

Pokud vás přepadne tréma, uvědomte si, že máte svůj život ve vlastních rukách. Je událost, kvůli níž trému máte, vaší volbou? Z jakého důvodu ji podstupujete? 

Uvědomte si, že tréma je v naší hlavě. Nejedná se o nic reálného. Opakujte si proto afirmace, že se nejedná o nic zásadního ve vašem životě. 

Na akci, ze které máte strach, se vždy dobře připravte. Představte si scénáře (včetně toho nejčernějšího), které mohou nastat, a připravte se i na ně. 

Stanovte si odměnu za to, že uspějete. Zároveň se poučte ze svých předchozích úspěchů. Uvědomte si, že v našem životě neexistuje neúspěch, jen zkušenost. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz