Víte, co bylo v minulosti typické pro římské zahrady?

Římské zahrady jsou ty zahrady, jejichž architektonický způsob výsadby používali staří Římané. Zajímá vás, jaké prvky se zde objevovaly? A pro jakou výsadbu se Římané nejčastěji rozhodovali?

Co bylo typické pro římské zahrady

Římané v minulosti velmi striktně rozlišovali užitkové a zeleninové zahrady od okrasných parků a zahrad. Nejznámější římské zahrady přitom dodržovaly přísné geometrické tvary. Určitý vliv na jejich pojetí rozhodně měla perská a řecká kultura.

Uprostřed takové zahrady se velmi často nacházel impozantní vodotrysk nebo kašna. Cesty bývaly dlážděné a zpravidla je lemovaly okouzlující květinové záhony.

TIP: Vytvořte si okrasnou zahradu, v níž se budete oddávat odpočinku. Doplňte ji zajímavými tvarovanými stromy a okrasnými kameny.

Květiny hrály v zahradách velkou roli

V období králů a prvních let římské republiky byly květiny v zahradách poměrně vzácné. Postupem času se ale u tohoto národa vyvinula obrovská vášeň pro jejich pěstování. V římských zahradách byly často k vidění třeba růže, hyacinty, karafiáty nebo lilie.

Římané rovněž hojně pěstovali ovoce. Jednalo se například o broskve, nektarinky, švestky a chybět nesměla ani vinná réva. Z hlediska zeleniny se pouštěli zejména do pěstování té z čeledi brukvovitých, bobovitých, hvězdnicovitých a tykvovitých.

A zapomenout nesmíme ani na okrasné stromy. V těchto zahradách se velmi často objevovaly vavříny, cypřiše, olivovníky, fíkovníky nebo třeba pomerančovníky. Vinice a zahrady hojně ohraničovaly živé ploty, přičemž pro jejich tvorbu Římané nejčastěji používali duby.

Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.