Borovice lesní perfektně zapadne do vaší zahrady. Jak ji správně pěstovat?

Okrasná zahrada se neobejde bez zajímavé dřeviny, která ji krásně doplní a ozvláštní. Jednu z možností přitom symbolizuje borovice lesní, konkrétně její kultivar ‘Repens’. Přečtěte si, co je pro něj charakteristické a jak jej pěstovat.

Jak vypadá a co ji charakterizuje?

Borovice lesní je naším domácím druhem a na celém světě se jedná o nejrozšířenější borovici vůbec. V Evropě například roste jak ve Skandinávii, tak i v jižním Španělsku. A v Asii byste na ni narazili jak na Sibiři, tak i v Číně.

Zpravidla se jedná o stromy, které jsou vysoké 10 až 45 metrů. Pokud ji chcete udržet nižší, budete ji muset časem prořezat pomocí motorové pily. Pyšní se širokou deštníkovitou korunou a mohutným hlavním kořenem. Kůra v dolní části kmene bývá obvykle šedohnědá, v horní části se poté mění spíše na výrazně rezavou. Jehlice vyrůstají ve svazečcích po dvou a jsou dlouhé přibližně 4-8 cm.

Kultivar borovice lesní ‘Repens’ botanikové poprvé objevili a popsali v roce 1979. Jedná se přitom o pomalu rostoucí a zakrslou odrůdu, která roste velmi nízko až plíživě. V 10 letech má proto obvykle na výšku pouze jeden metr.

Borovice lesní ‘Repens’ vás na první pohled okouzlí svými namodrale šedými jehlicemi. Nové výhony přitom vytváří silně pryskyřičné a bělavé, díky čemuž má strom v době rašení velmi zajímavý vzhled.

Vyžaduje slunce

Stejně jako všechny ostatní borovice, i tato odrůda vyžaduje ke svému spokojenému růstu slunné stanoviště. Co se týče půdních podmínek, je poměrně nenáročná. Dobře se jí bude dařit na chudých, suchých i vlhkých půdách. Vyvarujte se ovšem silně vápenitým půdám, kde by jí mohly žloutnout jehlice.

V našich podmínkách je tato borovice plně mrazuvzdorná. Skvěle vydrží i teploty kolem -40 °C.

Kam ji v zahradě vysadit?

Tato borovice se bude krásně vyjímat ve skupinových výsadbách, na vyvýšeném místě skalky nebo na střešních či terasových zahradách. Díky úchvatné namodralé barvě vytváří pěknou kompozici se světle zelenými listnáči, kterým dokáže vyplnit holé spodní patro.

Více informací ze světa okrasných stromů a jejich pěstování najdete na www.okrasne-stromy.cz.