Co dělat, když nemůžete spát?

Trápí vás dlouhodobá nespavost? Pak je třeba, abyste začali hledat problém, který nespavost způsobuje. Spánek je totiž pro člověka nadmíru důležitý. Pokud spát nebudete, nemůžete očekávat, že budete během dne normálně fungovat. Dostaví se nervozita, také podrážděnost, mimo jiné i řada dalších zdravotních problémů, jako je deprese nebo úzkost. S nespavostí proto co nejrychleji zatočte, případně vyzkoušejte několik tipů, které vám pomohou navodit spánek.

Za nespavostí stojí často matrace i nepravidelný spánkový režim

Na nespavosti čili takzvané insomnii se může podílet celá řada věcí. Může za ní stát levná matrace, která není vůbec kvalitní. Pokud nespavost doprovází ruku v ruce i bolest zad nebo kloubů, víte, že matrace je toho důvodem a že je třeba investovat do kvalitní matrace (ideálně do pěnové matrace, která se dokonale přizpůsobí lidskému tělu).

Za nespavostí však může stát také nepravidelný spánkový režim. Tělo potřebuje usínat zhruba ve stejnou hodinu stejně tak se zhruba ve stejnou hodinu potřebuje probouzet. Pokud dojde k tomuto narušení, nemůžeme se divit, že nemůžeme usnout. Hezky to vidíme například u jet lagu čili pásmové nemoci. To nám taky nabourává spánkový režim, který pak dáváme do pořádku velice těžko.

Co dělat, když nemůžete spát

Abyste mohli vyřešit problém, který za nespavostí vězí, je důležité se na to pořádně vyspat. Jenže jak to udělat, když spát nemůžete? Za vyzkoušení stojí několik tipů, díky kterým usnete jedna, dvě.

Jednou z možností je bylinkový čaj. Spánek dokáže navodit například meduňka, také heřmánek nebo mučenka a šafrán. Čaj dokáže tělo zahřát zevnitř, tudíž napomáhá ke snížení metabolických činností, což povede k rychlejšímu usínání.

Zahřát organismus můžete mimo jiné i tím, že se večer naložíte do horké vany. Jak již bylo zmíněno, při zahřátí organismu dojde k utlumení metabolických funkcí a tělo se stane malátným. Ve chvíli, kdy upadnete do postele, usnete jako miminko.