Co dělat, když zaskočí

Metodu, jakým způsobem si ulevit, když zaskočí jídlo v krku, zná snad každý. Někdo z okolí nás zkrátka praští do zad a ve většině případů je všechno okamžitě v pořádku. Další možností je obejmout zezadu v oblasti pár centimetrů nad pupkem a prudce stisknout břicho, popř. dusícího se zkusit lehce nadzvednout. Co ale dělat, když jste sami?

Výsledek obrázku pro choke

V takovém případě si klekněte na kolena, jako kdybyste chtěli udělat obyčejný klik. Potom ale dejte ruce rychle dopředu, abyste padli na břicho a hrudník – z úst se pak vydere velké množství vzduchu a dost možná se uvolní i zaseknuté jídlo. Pokud to nepůjde napoprvé, zkuste to znovu, v těchto případech je prostě nutné jednat efektivně a rychle. Tento princip nepomáhá jen u těhotných žen či lidí s obezitou druhého stupně.

U malých dětí může pomoci, když je položíte za záda, jednou rukou zacpete nos a druhou jim otevřete ústa. Přiložíte ústa na ústa, jako při klasickém umělém dýchání, jen se budete snažit táhnout vzduch a doslova vysát ten malý kousek jídla, který zůstal na místě, kde nemá vůbec co dělat. Právě malé děti jsou v ohledu vdechnutí kousku potravy nejnáchylnější skupinou.