Co dělat, když štípne vosa

 Hmyzí bodnutí je vždy nepříjemné, svědí a pálí a trvá poměrně dlouho, než se rána zahojí. Komár, včela, ale také vosa nám umí někdy způsobit značnou bolest. Takže jak si poradit v situaci, když nás zrovna bodne právě vosa?

Výsledek obrázku pro wasp sting

Pokud cítíme bolest, jemné svědění, místo vpichu oteče a během pár hodin bolest ustoupí, je to normální reakce. Na rozdíl od včelího bodnutí, u toho vosího nemusíte vytahovat v naprosté většině případů žihadlo.

Místo vpichu omyjeme neprodleně vodou a ochladíme něčím studeným, klidně i kouskem ledu a neuškodí rozhodně ani speciální gel, určený právě pro ty, které zrovna bodnul nějaký hmyz. Typickým babským receptem je i přiložení rozkrojené cibule přímo na ránu, stejně by měla pomoci i kaše z jedlé sody a vody, která postižené místo vyčistí.

Pokud je reakce alergická, bude to trochu obtížnější. Okamžitě musíme podávat antihistaminikum, jako je třeba Claritin či Zyrtec. Anafylaktický šok? Bezprostředně je nutné, aby se uvolnily dýchací cesty, postižený musí mít nohy výše než hlavu a v případě, že je to potřeba, musíme začít oživovat pomocí umělého dýchání a přivolat záchrannou službu. Opět platí – místo vpichu co nejdříve ochladit!