Co dělat se zlomeným turbodmychadlem?

Auto je dopravní prostředek, který nás doprovází značnou část našeho života a jeho provoz rovněž stojí nemalé finanční prostředky. To jsou některé z mnoha důvodů, proč bychom veškeré závady na vozidle měli brát vážně a při vzniklých problémech se obracet pouze na specialisty, kteří jsou zárukou, že bude práce odvedená v nejlepší možné kvalitě.

K přeplňování vznětových nebo zážehových motorů dnešních automobilů slouží zařízení, které se nazývá turbodmychadlo. Mnoho řidičů o jeho existenci ani neví, přesto je důležitou součástí vozu. Jeho efekt spočívá ve zvýšení výkonu a točivého momentu, a to díky přísunu většího množství vzduchu do spalovacího systému motoru. K přeplňování dochází bez mechanického pohonu, a to pouze výfukovými plyny.

Poškození turbodmychadla

K poškození turbodmychadla může dojít z nejrůznějších příčin, kterými mohou být:

  • závady v systému regulace VNT turbodmychadla
  • závady způsobené nedostatečným mazáním
  • závady způsobené vniknutím cizího předmětu do turbodmychadla

Posledně jmenovaná závada je velice častá hlavně při výměně turbodmychadla. Pokud dojde například ke zlomení hřídele a turbodmychadlo se rozletí na kousky, tak je celý sací trakt i motor plný těchto úlomků, které po montáži nového tímto proletí a vše začne od začátku. Malý úlomek se může schovat třeba v mřížce u váhy vzduchu nebo ve ventilovém víku, tedy ještě před turbodmychadlem.

Repase turbodmychadla

Ať už je příčinou poškození turbodmychadla cokoliv, https://www.turboexpert24.cz vždy doporučuje udělat jeho kompletní repas. Jednotlivé komponenty totiž mají podobně dlouho životnost, a pokud se poškodí jeden, brzy následuje další. Pokud je tedy turbodmychadlo z motoru vyjmuto, znamená kompletní repas jistotu, že se nebude muset za krátkou dobu demontovat znovu třeba kvůli jiné závadě. Tím, že se v turbu neusazuje karbon z výfukových plynů, neusazuje se ani v motoru.

Kdo repase provádí?

Opravami zlomených turbodmychadel a jejich repasemi se zabývá společnost TurboExpert. Používá k tomu vysoce kvalitní součástky, a to jak k opravám, tak k vyvažování rotorů turbodmychadel. K dispozici má vyvažovací stroje značky Schenck a pro nastavení proměnných geometrií VNT/VTG v turbodmychadlech a těsnění West Gate používá stroje VISCOM Automotive GmbH. Dodací lhůty regenerovaných a repasovaných turbodmychadel jsou velice krátké, jelikož firma TurboExpert má na skladě připraveno více než 20 tisíc nejrůznějších typů tohoto zařízení.