Co dělat, když chci koupit nový byt v Praze za rozumnou cenu?

Vaše cesty míří do Prahy, nechcete cpát peníze do nájmu, jste chytří a rozhodli jste se v hlavním městě koupit vlastní byt. Rozhodnutí je to správné a v případě, že si uvědomíte několik základních pravidel, bude i velmi rychlé. Jak postupovat, abyste koupi bytu zvládli s úsměvem na rtech?

Výběr typu bytu

Není byt jako byt. Jeden má velká okna, druhý se nachází v blízkosti parku, další má prostorné pokoje a co ten, který překvapí moderní kuchyní? Ještě než začnete procházet konkrétní nabídky, musíte mít v základních parametrech jasno. Vytvoříte si tím systém filtrů, které budete při výběru používat. Dobu hledání tím významně zkrátíte. Zásadní je velikost bytu – odvíjí se od počtu budoucích obyvatel. Zatímco mladému páru bude stačit garsonka (podívejte se na tento netradiční prodej bytů Praha, který se na malé byty specializuje). Rodina s dětmi potřebuje minimálně 2+1 apod.

Lokalita ovlivní vaše chování

Nevadí vám trávit každý den hodinu na cestě do práce, protože vás naplňuje, že bydlíte v blízkosti přírody? Nebo si naopak nedokážete představit, že se mačkáte s cizími lidmi ve vydýchaném metru? Nebude vám vadit bujarý večerní život a ruch ulice? Lokalitu zkrátka vybírejte podle vašich potřeb. Zvažte všechna pro a proti. Kromě dojezdové vzdálenosti (do práce, do školy apod.) vás musí zajímat blízkost obchodů, lékařů či sportovišť. Vybírejte tak, aby místo mělo všechny „atrakce“, které potřebujete ke spokojenému životu.

Kde hledat a jak si poradit s prohlídkou?

Nové byty hledejte na inzertních portálech v nabídkách od soukromých osob, u realitních kanceláří, developerů a podívejte se i na nabídky multifunkčních ubytovacích zařízení. Pokud nejste z Prahy, naplánujte si prohlídky bytů tak, abyste jich stihli více za jeden den. Dopředu si rezervujte ubytování Praha levně (výhodou Rezidence Topolová je možnost krátkodobého i dlouhodobého ubytování za výhodné ceny) a spojte hledání nového bydlení třeba s výletem.