Co dělat, když zalehne ucho

V uchu vám může zalehnout při rýmě, zánětu horních cest dýchacích nebo středního ucha, při rychlé změně tlaku vzduchu například v letadle, při alergiích, nadměrné tvorbě ušního mazu nebo při koupání a potápění, když v uchu zůstane trochu vody. Zalehnutí je velice nepříjemné a člověk trpí tím, že špatně slyší. Někdy pomohou babské rady, které ovšem nemusí vždy zabrat. Pokud nic nepomáhá, je třeba navštívit lékaře, konkrétně ORL (ušní, krční, nosní oddělení). Zde vám pomohou zpravidla vypláchnutím uší, což je u většiny lidí účinné.

Babské rady

V lehčích případech můžete vyzkoušet některé babské rady. Ne vždy jsou účinné, ovšem některá z nich vám může ulevit dříve, než se vydáte k lékaři. O které rady se tedy jedná?

  • zacpěte si nos a pak zívněte a polkněte
  • zívnutí může někdy pomoci i bez zacpávání nosu
  • zacpěte si nos, zavřete ústa a snažte se silně vyfouknout vzduch nosem

Nejčastěji dochází k zalehnutí ucha při cestování letadlem, kdy se zejména při přistávání prudce mění tlak, který způsobuje zalehnutí. Palubní personál proto nabízí obligátní cucavé bonbóny. Cucání a sání pomáhá vyrovnávat tlak a předcházet zalehnutí. Osvědčuje se také zívání a protahování čelistí. Kdo je k zaléhání náchylný, může zkusit vzít před letem léky v podobě kapek, pilulek nebo spreje, které této nepříjemnosti zabraňují.

Je-li příčinou několikadenního trvání zalehnutí ušní maz, můžete si do uší kapat jednoprocentní peroxid vodíku, který koupíte v lékárně. Stejně tak rozpouští maz také pár kapek olivového oleje v tělesné teplotě. Peroxid nebo olej musíte nechat z ucha vytéci, aby nezpůsobil v uchu více škod.