Jak se počítá náhrada ztráty na výdělku po autonehodě

Utrpěli jste následkem dopravní nehody zranění? V některých případech jsou poškození dopravní nehodou v pracovní neschopnosti i po dobu několika týdnů, nebo dokonce měsíců. Víte, jak se následně řeší náhrada ztráty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti?

Vše ukotvuje zákon

V občanském zákoníku a zákonu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je stanoveno, že poškozený dopravní nehodou může u pojišťovny vozidla viníka nehody uplatňovat náhradu ztráty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti.

Jak se tato náhrada počítá?

Zajímá vás, jak se náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti počítá? Jedná se o rozdíl mezi průměrným výdělkem poškozeného před dopravní nehodou a náhradou toho, co se poškozenému vyplatilo na základě utrpěného úrazu podle jiného právního předpisu. Typicky se přitom jedná o nemocenské dávky a náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Právo na ušlý výdělek má zaměstnanec i podnikatel

Je třeba říct, že právo na ušlý výdělek se netýká pouze poškozených zaměstnanců, ale také osob v roli podnikatele. Aby bylo možné určit výši náhrady ztráty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, je potřeba spočítat průměrný výdělek poškozeného.

U zaměstnanců se při určování průměrného výdělku vychází ze zákoníku práce.

U podnikatelů se obvykle vychází z daňového přiznání. Zde přitom pro správný výpočet průměrného výdělku může pomoct kvalifikovaná účetní.

Pro více informací z oblasti odškodnění dopravních nehod navštivte web www.odskodneninehody.cz.