Víte, jak mediace pracuje s konflikty?

Mediace se postupem času neustále dostává do většího povědomí populace. Každý účastník do ní přitom jde s jiným očekáváním. Zjistěte, jak mediace funguje a jak dokáže s konfliktem pracovat.

Každý jde do mediace s jiným očekáváním

Každý člověk vidí v mediaci jinou příležitost. Někdo ji bere jako způsob, jak se dohodnout s někým, s kým už to delší dobu příliš nejde. Někdo se zase chce díky mediaci vyhnout soudnímu nebo jinému oficiálnímu řízení. A někteří spatřují v mediaci možnost pro vyjednávání (například o podmínkách v práci či bydlení).

Mediace dokáže s konfliktem pracovat

Konflikty tvoří neoddělitelnou součást našeho života. Mediace s nimi přitom umí pracovat. Dokáže je pojmenovat a zároveň správně pojmenovat i emoce, které jsou jejich součástí. Lidé, kteří na mediaci přicházejí, obvykle chtějí s konfliktem něco dělat. Někdy sami neví co. A někdy naopak mají o všem jasnou představu, která se však neslučuje s představou druhé strany konfliktu.

Konflikty nás provázejí už od narození

Již od prvních okamžiků našeho narození se ve svém životě setkáváme s konflikty. Stávají se součástí našeho života v období vzdoru, v pubertě, ale i v dospívání. Během té doby se neustále učíme, jak pracovat sami se sebou.

V průběhu našeho života se vyvíjíme jak my, tak i konflikt samotný. Činíme nesčetné množství rozhodnutí. A i samotná volba toho, jak se rozhodneme konflikt řešit, je zcela v naší režii.

V neposlední řadě je třeba říct, že v reakci na konflikt se odráží velké množství faktorů. Například naše osobnost, povaha i náš charakter. A také vzorce chování, které má každý z nás zažité.

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.