Jak vybrat regál do dílny?

Regály patří k nejpraktičtějším kusům nábytku, jaké si do domácnosti můžeme pořídit. Uskladní se do něj prakticky všechno od nářadí až po letní zavařeniny. Jedinými limity, kterými se musíte řídit, jsou rozměry regálu, materiál a nosnost polic.

Snad každý kutil musí uznat, že úložných prostor v dílně není nikdy dost. A regály jsou k tomu přímo ideální. Oblíbený je především kovový regál, ale i dřevěné policové regály v interiéru mají své kouzlo. Záleží na tom, co zde plánujete skladovat a zda je v dílně vlhko, které by dřevo mohlo zničit. Své výhody mají i plastové regály.

Jaký materiál vybrat?

Dřevěné regály z kvalitního masivu potěší všechny příznivce přírodních materiálů, jejich funkce je ale v dílně především estetická. Jak už bylo řečeno, vlivem vlhkosti se dřevu může deformovat a není vhodné ani ke skladování nadměrně těžkých předmětů.

Kovové regály jsou v dílně mimořádně praktické. Je pro ně typická vysoká nosnost, odolnost vůči vlhkosti či zimě a velmi snadná údržba. Čím mohutnější je šířka jednotlivých dílů konstrukce, tím vyšší zátěž regál snese. Regály bývají vyrobené ze surového nebo pozinkovaného plechu, ve venkovních prostorách ale mohou zrezivět.

Plastové regály nemají tak vysokou nosnost a nejsou tak stabilní, ale dobře odolávají vlhku a nepodléhají korozi. Nejčastěji se vyrábí z PVC, které se dobře čistí od nečistot. Na druhou stranu není dobré umisťovat je do prostor s nízkou teplotou, protože se mohou deformovat.

Udržujte pořádek

Když už se pro některý z regálů rozhodnete, snažte se ho udržovat v co nejlepším stavu. Jen tak vám může sloužit dlouhá léta. Je vhodné si zároveň s regály pořídit také plastové boxy různých velikostí, do kterých roztřídíte menší součástky a nářadí. Každý box si dobře popište, nebo ještě lépe, pořiďte si boxy průhledné, abyste měli o uložených předmětech vždy přehled.