Jaké prvky by neměly chybět v typické venkovské zahradě

Při zařizování zahrady se můžete inspirovat nejrůznějšími styly. Jedním z nich je přitom i venkovský styl, který se těší stále velké popularitě. Jaké prvky do takové zahrady zakomponovat?

Přírodní materiály a spousta barev

V typické venkovské zahradě se ve velké míře objevují nejrůznější rustikální a romantické dekorativní prvky. Tato zahrada je zpravidla neformální a sází na hustou výsadbu. Rovněž se v ní objevují spíše tradiční materiály, zejména v podobě dřeva, cihel a kamenů. Dekorace zde často tvoří předměty, které jsou charakteristické právě pro venkovský styl života. 

Dominantním prvkem venkovské zahrady bývá hlavní cesta, okolo které roste největší množství rostlin a z níž je možné spatřit nejvíce dekorativních prvků. Zahrada také často bývá barevná, spíše menší a primárně slouží jako ozdoba daného domu.

Dejte přednost asymetrii

Při tvorbě okrasné zahrady ve venkovském stylu je třeba pamatovat na dodržování několika pravidel. Často tyto zahrady bývají řešeny jako pravoúhlé plochy s praktickým rozvržením jednotlivých cest. Výběr materiálů a rostlin se přitom přizpůsobuje tomu, aby celek působil přirozeně a harmonicky. 

Ve venkovské zahradě není žádoucí dosahovat dokonalého symetrického rozmístění jednotlivých prvků. Místo toho je vhodné vsadit na určitou asymetrii, která má za úkol simulovat přirozené prostředí

Přirozeného vzhledu zahrady docílíte také v případě, že použijete přírodní materiály v podobě cihel, dřeva či kamenů. Naopak umělým materiálům, jako je plast či kov, se snažte spíše vyhýbat.

Pro jaké rostliny se rozhodnout?

Zařizování venkovské zahrady se samozřejmě neobejde ani bez volby vhodných rostlin. Snažte se přitom vybírat takové, které do tohoto stylu nenásilně zapadnout. Jednat se může například o růže, různé druhy popínavých rostlin, pivoňky, chryzantémy, fialky, petrklíče nebo měsíček. Vedle nesáhnete ani v případě, že se rozhodnete pro pěstování bylinek a zeleniny. 

Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.