Zájem o alternativní investice roste. Jak vydělat na starožitnostech?

starožitn

Spousta lidí tvrdí, že starožitnostem musíte rozumět, abyste do nich mohli investovat. To je samozřejmě pravda, ale pokud chcete skutečně vydělat, nebude to jiné ani s akciemi, kryptoměnami a dalšími investičními nástroji. Co tedy radí zkušení sběratelé a zastánci alternativních investic?

Sledujte trh 

Pro začátek byste se měli zorientovat v nabídce a pak už můžete znalosti jen prohlubovat. Každému vyhovuje něco jiného. Záleží tedy jen na vás, jestli budete číst články, sledovat videa nebo osobně procházet starožitnictví a navštěvovat aukce. Vstupné se většinou neplatí, takže financemi nejste nijak omezení. Jediné, co musíte obětovat, je váš čas.

Hledejte unikátní předměty 

Vysoké výdělky vám zajistí jedině sběratelské unikáty. A ty první možná najdete až po několika letech. Nesmíte se ale hned vzdávat, přece jen jde o dlouhodobou investici. Úspěch v tomto oboru tedy většinou nepřichází po dnech nebo měsících, ale třeba až po několika letech. 

Opravdové poklady přitom můžete najít jak ve starožitnictvích, tak v online prostředí. Pokud se tedy nemůžete rozhodnout, doporučujeme AntikArt.cz, který má kamennou prodejnu i e-shop. Navíc patří mezi ověřené a spolehlivé prodejce.

Ověřujte pravost

Pozor byste si měli dát také na originalitu jednotlivých kousků. Nejsložitější je situace u starožitných obrazů a dalších uměleckých děl. A ceny se také hodně liší, protože zde na rozdíl od investičního bankovnictví nefunguje žádná regulace. 

Než se tedy v nabídce zorientujete sami, můžete si nechat poradit od odborníků. V zahraničí se touto činností zabývají nezávislí poradci, ale u nás půjde spíše o galeristy nebo obchodníky. Většina z nich se s vámi přesto ráda domluví na dlouhodobé spolupráci.