Kryptomerie vynikne v každé okrasné zahradě. Jak ji správně pěstovat?

Okrasné zahrady se neobejdou bez zajímavých tvarovaných stromů. Jednou z možností jsou přitom okrasné kryptomerie, které zaujmou na první pohled. S jejich pomocí si přitom v zahradě vytvoříte perfektní zákoutí vybízející k relaxaci.

Kryptomerie jako symbol japonské zahrady

Kryptomerie je stálezelený jehličnatý strom z čeledi cypřišovitých. Pochází z ostrovů Honšú, Kjúšú a Šikoku v Japonsku. V anglicky mluvících zemích se této dřevině často říká japonský cedr i přesto, že s cedry vůbec nesouvisí. 

V Japonsku byste kryptomerii hledali pod označením Sugi. Hned vedle borovic se přitom jedná o jeden z hlavních kompozičních symbolů a už od pradávna se kryptomerie sází v blízkosti chrámů a svatyní. 

Co je pro kryptomerii typické

Kryptomerie je stálezelený jednodomý jehličnan, který má přímý kmen a pyramidální korunu. Její větve rostou zpravidla v přeslenech, přičemž kůra bývá červenavě hnědá až tmavě šedá. Šišky mají červenohnědou barvu. Dozrávají v prvním roce a postupem času dřevěnatějí. 

Mezi oblíbené kultivary kryptomerie bychom mohli zařadit například kryptomerii japonskou ‘Elegans Viridis’ nebo kryptomerii japonskou ‘Rasen’.

Jak na její pěstování 

Kryptomerie vyžaduje mírně stinné stanoviště a teplejší polohu. Pokud se rozhodnete ji vysadit na plné slunce, postarejte se o její pravidelnou zálivku a v zimních měsících jí poskytněte ochranu před ostrým ranním sluncem. 

Prospívat bude nejlépe v hlubší a humózní půdě, a to ideálně s neutrální až kyselou reakcí. Pozor si dávejte na to, aby byla půda dostatečně propustná a přitom vlhká. Pokud byste ji nedostatečně zalévali, mohla by být kryptomerie nevzhledná. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.