Lego – společně strávený čas rodičů s dětmi

Pokud se společným hraním s legem (rodič – dítě, starší – mladší sourozenec) teprve začínáte a máte doma dítě, které již dokáže stavět podle návodu (5 – 6 leté dítě), stavění z lega kostek podle návodu je ideální začátek. Stavění z lega (lego Harry Potter, lego Star Wars, lego Friends, lego Technic, lego Duplo, lego City či lego Minecraft) dle návodu dává rodičům mnoho příležitostí zapojit se do společné hry, aniž by rodiče přebírali vedení. Jak se do hry s legem zapojit?

  • Před samotným stavěním může rodič nebo starší sourozenec dítěti pomoci roztřídit kostky lega podle barev.
  • Rodič může sledovat návod a komentovat, co dítě právě staví.
  • Rodič si může s dítětem rozdělit role – rodič může hledat části lega, které bude dítě při stavění potřebovat, a dítě z nich může stavět výsledný model.
  • Když dítě stavění z lega unaví, mohou si role vyměnit – rodič staví, dítě sleduje.

Stavění lega podle návodu

Jde o skvělý způsob, jakým mohou děti rozvíjet své konstrukční schopnosti. Stavěním modelu, který vymyslel někdo jiný – lego Harry Potter, lego Star Wars, lego Friends, lego Technic, lego Duplo, lego City či lego Minecraft – se dítě učí, jak různě mohou být jednotlivé části lega využity. Učí se, jak je zkombinovat, aby byl výsledný model dost pevný. Tyto zkušenosti následně dokáže dítě využít při stavění vlastních modelů. V neposlední řadě stavění lega podle návodu pomáhá dítěti rozvíjet pozornost a trpělivost – právě proto se úspěšně využívá i v terapii dětí s ADHD.

Společná hra rodičů a dětí

Stejně jako společné čtení či kreslení je společná hra s legem zázračný elixír, který pomáhá dětem i rodičům vyrovnávat se s obtížemi každodenního života. Lego Harry Potter, lego Star Wars, lego Friends, lego Technic, lego Duplo, lego City, lego Minecraft je navíc skvělé nejen ve fázi stavění, ale děti se umí dobře pohrát i s hotovými modely.