Mediační jednání má několik výhod. Jaké to jsou?

Oproti řešení sporů s právníkem s sebou mediační jednání přináší mnoho výhod. V tomto článku se dozvíte 4 hlavní přednosti tohoto způsobu řešení sporů.

Mediace se neohlíží do minulosti

Mediace nemá za úkol najít viníka současného stavu. Ale možnosti, jak ze současného stavu učinit řešení, které bude uspokojivé pro všechny zúčastněné strany. Abychom našli co nejstabilnější řešení, musí se v rámci mediace zjistit několik věcí. A to konkrétně, v čem klienti spatřují bod zlomu a co se vlastně z jejich pohledu stalo. Dále je potřeba zjistit, jaký význam celé události přikládají.

Ale pozor. Nic z toho neznamená, že se při mediaci hledá viník. To by totiž ve skutečnosti nikomu nepomohlo.

TIP: Zajímá vás více o mediaci a možnosti využití v praxi? Přečtěte si, jak přesně funguje.

Hledá takové řešení, se kterým budou klienti spokojení

Mediace hledá vždy takové řešení, které je plně v pravomocích a dispozicích sporných stran. Klienti tak musí sami zvážit, které řešení jim přinese potřebný klid a spokojenost. Z mediačního jednání by strany sporu měly odcházet spokojené s tím, že našly způsob řešení sporu, který v současné době vidí jako nejlepší možný.

Nebude vás stát příliš času ani peněz

Každý mediátor si cenu za mediaci stanovuje sám, má však povinnost s ní klienty seznámit ještě před jejím začátkem. Z toho vyplývá, že mediaci není možné zahájit, pokud strany nevědí, kolik za mediaci zaplatí, nebo jak přesně bude částka vypočítána.

Zatímco mediace se pohybuje v řádech tisícikorun, soudní spor se mnohdy vyšplhá na desítky, nebo až stovky tisíc. Navíc takové soudní řízení může trvat i roky. Oproti tomu mediační jednání je obvykle 3hodinové (může skončit i dřív) a opakuje se podle potřeb samotných klientů.

Při mediaci se vždy „něco pohne“

Obrovskou výhodou mediace je skutečnost, že má na strany sporu vždy nějaký dopad. O sporné věci se totiž na jednání detailně mluví z různých úhlů pohledu. I když při mediaci nedojde k dohodě, mohou si strany lépe uvědomit, co skutečně potřebují. A díky většímu množství informací mohou klienti lépe učinit ono rozhodnutí.

Pro více informací ze světa mediace navštivte web www.kurzymediace.cz.