Jak připravit motorku na sezonu?

Každý má své koníčky. Někdo se rozhoduje dělat koníčky levnější, jiní se nebojí za to, co je baví, utrácet. Například milovníci motorek – ti se musí připravit na to, že koupí motorky to všechno jenom začíná. Je třeba dokoupit mnoho dalších nutností, jako je moto přilba, oblečení na motorku nebo chrániče či plachta na motorku.

Kromě toho se s motorkou pojí i řada povinností – třeba před zahájením sezony je třeba motorku řádně zkontrolovat, případně využít servis, protože jinak byste nemuseli dojet do cíle. Pojďme si říct, co všechno nesmíte zapomenout zkontrolovat.

• Kontrola chlazení

Chlazení, tedy kontrola hadic, spojů a hladiny chladiva v chladiči, vám obvykle nezabere mnoho času, pokud jste tedy motorku neměli někde v promrzlé garáži nebo pokud jste neměli v motoru čistou vodu. U kontroly chlazení dbejte na parametry chladícího média – ty má každý model jiný.

• Kontrola oleje

Olej by se měl kontrolovat průběžně, nikoliv jenom po zimě. Je třeba mít stále na paměti to, že s nedostatkem oleje se vám může klidně zadrhnout motor. Vždy mějte jasnou představu o tom, jaké množství oleje by mělo v motorce být.

• Kontrola řetězu

Samozřejmě s řetězem se vám přes zimu, kdy motorku nepoužíváte, nemůže nic stát, nemůže se vám jen tak vytahat. Přesto je důležité, abyste si ho zkontrolovali, protože můžete zjistit, že se třeba loučí. Existuje mnoho způsobů, jak řetěz zkontrolovat – každý majitel motorky má jistě svůj osvědčený způsob.

• Kontrola zapalování

Zkontrolovat byste rozhodně měli i zapalování. Samozřejmě se s ním nic extra stát nemůže – je tu jenom jedna věc, s níž se může něco stát. Pokud jste motorku přes zimu nechávali ve vlhké kůlně nebo garáži, odnést to mohly svíčky. Ty se mohli zaplnit hůř zapalitelným palivem, pokud je máte třeba dlouho a pokud nejsou zrovna nejnovější.

Taky je zapotřebí zkontrolovat baterii, která se vám mohla vybít nebo vám přes tuhou zimu klidně mohla i odejít.