Proč některé děti zlobí ve škole a při učení

Položili jste si už někdy otázku, proč vlastně děti při učení mnohdy zlobí? Proč odmlouvají, vztekají se a snaží se učení všemi možnými způsoby oddálit? A jak je možné, že často neví, že mají nějaké domácí úkoly?

Ve studiu existují bariéry

Pravdou zůstává, že děti se takhle nechovají schválně. Důvodem jsou nejrůznější bariéry, které nemají jen děti, ale všichni. To znamená ti úplně nejmenší, ale i dospělí a senioři. A jaké bariéry rozeznáváme?

TIP: Nechuť k učení můžete řešit i individuální konzultací a doučováním na míru. 

Bariéra: „Nedostatek masy“

Pokud si člověk nedokáže správně představit věc, o které se učí, má právě nedostatek masy. Touto masou je přitom myšlena fyzická věc, o které se učí. Děti potřebují vědět, jak vypadá, poznat ji a seznámit se s ní. Pokud si ji nedovedou představit, často si u učení mnou oči, stěžují si na bolesti hlavy i břicha. Zároveň mohou být znuděné, unavené a lehat si na lavici.

Bariéra: „Příliš strmý gradient“

Pokud děti při učení musí postupovat příliš rychle, může se to projevit právě touto bariérou. Nejprve je však třeba pochopit všechny kroky, které probírané látce předcházely. Pokud se s touto bariérou děti potýkají, mohou zpomalovat nebo třeba dělat chyby, které předtím nedělaly.

Bariéra: „Nepochopené slovo“

Tato bariéra je úzce spjata se dvěma předchozími. Pokud se děti s nově probíranou látkou trápí, je třeba se společně s nimi vrátit do doby, kdy látce ještě rozuměli. A od toho okamžiku s nimi vše proberte znovu. Možná budete muset být trpěliví, ale vyplatí se to. Pokud vám následně dítě dokáže téma vysvětlit vlastními slovy, máte prakticky vyhráno. Právě v tomto momentu mu totiž opravdu rozumí. 

Za horším pracovním výkonem však samozřejmě nestojí pouze zmíněné bariéry. Velkou součástí jejich nasazení je i výchova. Pamatujte na to, že děti se musí učit mít odpovědnost za sebe. Proto se za ně snažte co nejméně řešit případné problémy nebo pro ně shánět zadání domácích úkolů po sousedech. Děti by si na to velmi snadno zvykly. 

Více informací ohledně vzdělávání najdete na www.basic.cz.