Propadněte kouzlu portského vína

Víno pro ty, kterým vadí typická chuť vína a dávají přednost spíše likérům? Přesně to je portské víno. Jedná se o víno s typickou, rubínově červenou barvou a ovocnou vůní.

Kde se vzalo portské víno?

Jak už název napovídá, tak původní portské víno pochází z Portugalska. Jak už to tak bývá, i v případě portského vína se můžeme setkat s několika druhy a odrůdami. Tou nejznámější je Ruby. Jedná se o víno, které je snadno dostupné všem zákazníkům, jelikož se jedná o nejlevnější variantu v rámci portského vína. O stupeň výš pak stojí víno Tawny, které se vyrábí z červených hroznů a bílé portské víno, které je vyráběno z bílých hroznů. Pro opravdové znalce je pak tou nejlepší volbou víno ze speciálních odrůd. Portské víno je skvělým doplňkem k řadě jídel. Hodí se ke zrajícím sýrům, čokoládě, ovoci, ale také například hovězímu masu. V čem je vlastně portské víno tak speciální a čím se liší od běžných červených vín? Portské víno je víno, které prošlo procesem fortifikace čili dolihování. Čistý alkohol do něj byl přidán v průběhu kvašení.

Sladké víno ze Španělska

Díky své oblibě se postupem času víno portského typu rozšířilo i mimo hranice Portugalska a dnes si můžete koupit například Old Porter, což je sladké víno pocházející z vinařské oblasti v Andalusii. Zdejší víno je vyráběno z odrůdy Pedro Ximenéz. Můžete si jej vychutnat v klasické variantě oldporter, která má výraznou červenou barvu, Old Porter Pink, které vás překvapí růžovou barvou a vůní malin a brusinek nebo Old Porter White s nažloutlou barvou a vůní medu. Všechna vína jsou vhodná jako aperitiv i degistiv. Proto, pokud se chystáte připravovat oslavu a nejste si jistí, jaké nápoje zvolit, můžete vždy s čistým svědomím podávat víno portského typu. Pokud by vás zajímalo více informací o tomto víně, nebo byste chtěli zjistit, kde se dá u nás koupit, pak se podívejte na stránky www.oldporter.cz. Zde najdete všechny potřebné informace. Pak už je jen na vás, kterému vínu dáte přednost.