Věnujte se své psychické odolnosti. Zjistěte, jak ji posílit

Životní pády jsou naprosto přirozenou součástí našeho života a potkávají bez rozdílu každého z nás. Důležité je však pamatovat na to, že neúspěchem není samotný pád, ale spíše neschopnost se opět zvednout.

Jak poznáte psychicky odolného života

Odborníci psychickou odolnost označují jako resilienci. Pokud je přitom nějaký člověk psychicky odolný a utrpí určitou životní ránu, otřepe se a pokračuje dále. S přibývajícím časem si uvědomuje, že díky takové ráně vyrostl a je opět o něco vyzrálejší. Zároveň tímto způsobem přirozeně dochází k rozšíření jeho obzorů a posílení charakteru.

Světoznámí kouči Monika Gruhl a Hugo Körbächer vypracovali model psychické odolnosti, který v sobě spojuje tři základní životní postoje. Ty spočívají ve schopnosti přijímání, optimismu a orientaci na řešení. 

Pamatujte, že na psychické odolnosti lze pracovat a že je možné ji trénovat. Zjistěte, jak na to.

TIP: Chcete se také stát koučem rozvoje osobnosti? Absolvujte některý z kurzů, které vám s tímto snem pomohou. 

Budujte si svůj optimistický postoj

Abyste dokázali lépe zvládnout nepříznivé události, je vhodné věřit v to, že tyto události opět pominou. Také zaměřte svou pozornost na jednotlivé možnosti řešení. Pokud si budete často navozovat optimistický stav mysli, bude pro vás postupem času samozřejmější.

Zaměřte se na řešení

Tím, že se budete nořit do nějakého problému, jej budete přirozeně více fixovat v realitě. To znamená, že pokud svou pozornost zaměříte na něco, co nefunguje, budete tímto způsobem nefungující prvky posilovat. 

Snažte se proto soustředit na to, abyste svou kreativitu najít řešení zbytečně nezabíjeli. Nesměřujte své myšlenky na to, co všechno je na dané situaci špatně a jaké úzkosti ze změn na vás doléhají. 

Myslete na vědomé utváření budoucnosti

To, co v našem životě děláme, má vliv na naši budoucnost. Díky tomu, že budete na svých záměrech aktivně pracovat, budete vědomě utvářet vaši budoucnost. Pravidelně si také dopřejte chvíli na to, abyste přehodnotili, zda to, co děláte, pro vás má stále smysl. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.