Z jakého auta udělat obytný vůz?

Cestování obytným vozem je čím dál tím populárnější. Nahrazují tradiční hotely a kempy, a i když jsou nezbytné jisté ústupky v komfortu a hygieně, dávají nám větší svobodu. Jaké je nejvhodnější auto k přestavbě, pokud i vy podlehnete kouzlu obytňáků?

Obytný vůz i z malého auta

Dobrou zprávou je, že vestavba do auta umožňuje udělat obytný vůz i z malého osobního vozidla. Vestavby se pohybují v řádu několika desítek tisíc korun a disponují i úložným prostorem. Další možností je střešní stan, který ve složeném stavu připomíná větší střešní box. Jeho výhodou je, že v autě nezabírá žádné místo. Pokud z přespávání v autě nehodláte udělat svůj nový životní styl, ale chcete jen čas od času vyrazit na pár dní na dovolenou, jsou vestavby a stany ideální volbou.

Jakou vybrat dodávku?

Pokud se počítáte mezi náročnější uživatele, ale nechcete investovat do zcela nového vozu, nejvýhodnější je nákup ojeté dodávky. Když se rozhodnete pro přestavbu svépomocí, nebude vadit, že vozidlo projde neoficiálními zásahy.

Spousta lidí volí co největší dostupné auto s vidinou, že jedině tak se do něj vejde vše potřebné. Problémem ale může být, zda se všude vejde také samotné auto. Máte dostatečně velkou garáž nebo prostor na zahradě? Nebudete muset shánět speciální parkovací místa? A bude se vám s takovým autem vůbec dobře jezdit?

Délka auta se obvykle značí koeficientem L a výška koeficientem H. L1H1 patří k nejmenším dodávkám, L4H3 k největším. Na přestavbu na obytný vůz je nejpoužívanější dodávka s rozměrem L2H2 nebo L3H2. Do takového vozu bez problému umístíte postel, malé posezení a kuchyňku a průměrně vysoký člověk se v něm nemusí krčit.

Dejte pozor, aby i po přestavbě vůz splňoval hmotnostní limity pro vaše řidičské oprávnění. U skupiny B mohou mít dodávky maximální hmotnost 3500 kilogramů. Přestavbu můžete nechat oficiálně vepsat do technického průkazu, vyhnete se tak problémům na STK.