Víte, čím vyniká cesmína modrá a proč ji v zahradě pěstovat?

Pěstování okrasných stromů se těší velké oblibě. V tomto článku se podrobně zaměříme na cesmínu modrou a výhody, které se s ní neodmyslitelně pojí.

Jak cesmína modrá vypadá

Kultivar cesmíny modré ‘Blue Princess’ má podobu stálezeleného a hustě rozvětveného keře. Zajímavostí přitom je, že roste poměrně rychle a divoce. Za rok může přírůstek činit zhruba 50 cm a v dospělosti tato dřevina dosahuje až 3 metrů.

Cesmína modrá vás na první pohled zaujme svou dekorativní hnědofialovou kůrou a nachově zelenými letorosty. Z nich poté vyrůstají jednotlivé listy, které se vybarvují do krásného modrozeleného odstínu. Na okrajích se dokonce mohou pyšnit nádechem do vínové barvy. 

Cesmína modrá kvete poměrně nenápadnými bílými květy. Po opylování se můžete těšit na jasně červené plody, které připomínají bobule. Na keři vydrží poměrně dlouho a často se používají jako krásné vánoční dekorace. 

Na pěstování není náročná

Předností cesmíny modré je skutečnost, že nemá žádné speciální požadavky na pěstování. Pamatovat byste měli na použití běžné vlhké půdy, která bude mírně kyselá nebo neutrální. Pokud by pH půdy bylo příliš vysoké, mohly by cesmíně postupem času žloutnout listy. 

Cesmínu modrou můžete vysadit na slunce, do polostínu nebo do úplného stínu. Jen pamatujte na to, že tato dřevina nemá ráda dlouhý úpal a zamlouvá se jí spíše vyšší vzdušná vlhkost. 

Hodit se bude do každé zahrady

Popisovaná cesmína se díky své modré barvě bude hodit prakticky do každé zahrady. Skvěle vynikne třeba v kompozicích, které jsou inspirované Středomořím. Jelikož výborně snáší střih, můžete ji využít jako živý plot nebo tvarovanou solitéru. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz