Víte, jak vypadaly okrasné zahrady v baroku?

Okrasné zahrady prošly poměrně velkým vývojem. Zajímá vás, co bylo charakteristické pro barokní zahrady? To a více vám prozradíme v tomto článku.

Kdy barokní zahrady vznikly?

První italské a francouzské barokní zahrady vznikly přibližně v 16. století, přičemž do Francie se tento styl přenesl právě z Itálie. Za pravděpodobně nejznámější barokní park je považován park u zámku Versailles, který pro Ludvíka XIV. navrhl architekt André Le Nôtre.

TIP: Pořiďte si okrasný strom a vytvořte si okrasnou zahradu na vlastní pěst. 

Jaká pravidla zde platila?

Pro barokní zahrady bylo charakteristických několik pravidel. V prvé řadě se zde nacházelo několik hlavních cest, od kterých se v pravém úhlu dělily vedlejší. Jednotlivé cesty lemovaly nízké živé ploty ze stálezelených dřevin a za pomyslnou hlavní osu byla obvykle považována hlavní nejširší cesta. 

Největší plocha zahrady byla obvykle velmi přehledná a osázená nízkými ploty a květinovými vzory. Na tuto hlavní plochu poté navazovalo množství menších ploch, které byly odděleny přibližně 4m živými ploty. Díky tomu došlo k vytvoření zajímavých intimních zákoutí, které často zdobil nějaký další prvek – například květináč s atraktivní rostlinou nebo socha. 

V barokních zahradách nesměly chybět ani nejrůznější altány, pergoly a napodobeniny staveb z venkova. Tyto stavby však musely plně odpovídat tehdejším přísným pravidlům symetrie a krásy. Umělost a nepřirozenost v zahradách totiž bývala považována za znak ušlechtilosti a kultivovanosti. 

Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.