Co dělat, když chcete změnit zaměstnání

Přestala vám vyhovovat Vaše stávající pracovní pozice a rozhodli jste se změnit práci? Co všechno musíte udělat? Pokud již máte jistou pracovní pozici novou, je to jednoduché. Pokud však ještě pracovní pozici nemáte, je potřeba nejprve začít hledat. Novou pracovní pozici můžete hledat různými způsoby. Volné místo vám může doporučit někdo známý, můžete prohlížet inzerce práce, které se nacházejí na celé řadě pracovních portálů, mezi něž patří i pracovní portál Abecedaprace.cz , který nabízí možnost inzerce práce zdarma. Také můžete oslovit konkrétního zaměstnavatele.

Pro hledání práce je potřeba si připravit strukturovaný životopis a motivační dopis.

Co má obsahovat životopis?

Pokud chcete být pozváni na pracovní pohovor, je potřeba zaujmout kvalitně sepsaným životopisem. Vzhledem k tomu, že personalista musí číst velké množství životopisů, má na každý z nich pouze několik minut, které mohou být rozhodující.

Musí se zde objevit Vaše osobní údaje – jméno, adresa a aktuální e-mail nebo telefonní kontakt. Tyto údaje by měli být vždy aktuální.

Na dalším místě se objeví Vaše nejvyšší dosažené vzdělání a obory, které máte vystudované. Vypisujte vždy od nejnovějších po ty nejstarší.

Mezi velmi důležité údaje patří pracovní zkušenosti. I zde platí, že na první místě budou takové pozice, které jsou nejnovější. Je velmi důležité uvést nejen správný název společnosti, ale i pracovní pozice, kterou jste zastávali. Stručně můžete uvést i pracovní kompetence a odpovědnost.

Dalším bodem jsou jazykové a další schopnosti. Do této kategorie můžete uvést vše, co můžete pro danou pozici využít a nabídnout. Může to být znalost práce na počítači, případně některých programů, které v dané pracovní pozici využijete, řidičský průkaz i certifikáty vhodné pro vykonávání dané práce.

Pokud máte zájem o více pracovních pozic, je potřeba pro každou z nich upravit životopis tak, aby odpovídal konkrétní pracovní pozici.