Odrůda ‘Kuriwao Gold’ se pyšní úchvatnou zlatozelenou barvou. Jak ji správně pěstovat?

Přemýšlíte o novém prvku ve vaší okrasné zahradě? V tom případě by vaší pozornosti neměl uniknout jalovec čínský a jeho kultivar ‘Kuriwao Gold’, který vás ohromí úchvatnou barvou a nenáročným pěstováním.

Jalovec čínský je velmi populární

Jalovec čínský původně pochází z jihovýchodní Asie, kde na něj můžeme narazit například v Číně, Koreji nebo Japonsku. V České republice byl vůbec poprvé vysazen na Sychrově, a to konkrétně v roce 1845. Postupem času se přitom stal jedním z nejoblíbenějších druhů jalovce pěstovaného pro okrasu.

V současné době bychom našli přes sto různých kultivarů jalovce čínského. Obvykle má podobu keře nebo stromu a dorůstá výšky od 1 do 20 metrů. Většinou se u něj můžeme setkat se dvěma druhy jehlic – ostré jehlicovité listy se postupem času mění na dospělé šupinovité.

Pochlubit se může krásnou šedohnědou kůrou, která se u starších dřevin začíná v tenkých pruzích odlupovat.

Odrůda ‘Kuriwao Gold’ vás ohromí svou barvou

Kultivar jalovce čínského nesoucí označení ‘Kuriwao Gold’ byl objeven teprve v roce 1975. Disponuje vzpřímeným a hustě větveným habitem. Jeho růst můžeme označit za středně rychlý, v deseti letech průměrně dorůstá výšky 1,2 metru.

Na první pohled vás přitom ohromí svoji úchvatnou a jedinečnou barvou. Jeho jehlice jsou světle zelené, na špičkách zelenožluté až zlatožluté. Pokud se na něj budete dívat z dálky, bude hrát okouzlujícím zlatozeleným odstínem.

Vysaďte jej na slunné stanoviště

Aby se této odrůdě v zahradě dobře dařilo, vysaďte ji v ideálním případě na slunné nebo alespoň světlé stanoviště. Volte přitom spíše vlhkou, mírně živnou nebo písčitou a kyselou půdu. ‘Kuriwao Gold’ je poměrně dobře odolný vůči suchu, promine vám i déle trvající přísušek.

Je mrazuvzdorný přibližně do -30 °C, což je pro naše klimatické podmínky naprosto dostačující. V horkých dnech vás přitom ohromí uvolňováním omamných vonných silic.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.