Co dělat, když chci nechat kastrovat domácího mazlíčka?

Každou chvíli na nás na internetu, v novinách nebo časopisech vykoukne žádost o finanční příspěvek nebo hmotný dar na útulky opuštěných zvířat. Ve zprávách často vidíme smutné příspěvky o pohozených štěňatech či koťatech v lese nebo v kontejneru. Jde nějak těmto nešťastným situacím zabránit? Kromě různých dotací a darů další možností je sterilizace domácích zvířat.

Co sterilizace obnáší

Kastraci lze provést u obou pohlaví zvířat. U kastrace feny a kastrace kočky se odstraní vaječníky a děloha. Zákrok se provádí pod celkovou narkózou, aby zvíře netrpělo nejen fyzicky, ale i psychicky. I němé tváře prožívají a cítí stresové situace. Operace se provádí po dosažení pohlavní dospělosti nebo těsně před ní. U kastrace psa a kastrace kocoura se operativně odstraní varlata. Stejně jako u samic i u samců se operace provádí pod celkovou narkózou a netrvá déle než 30 minut. I u nich se běžně čeká na pohlavní dospělost. Pokud nejsou komplikace a těchto jednoduchých zákroků se ani nestávají, mohou jít dvě hodiny po operaci domů se svými pány. Rána po zákrocích nebývá velká a je zašita vstřebatelnými stehy. Klinika na Metropolevet.cz provádí tyto zákroky nejen s naprostou profesionalitou, ale také s citem.

Výhody kastrace

Kastrací feny se rapidně sníží riziko rakoviny mléčných žláz a cukrovky. Další výhodou je ukončení hárání a za fenkou přestanou běhat psi. Výhoda kastrované kočky je menší touha se toulat. Přestane mrouskat. I u koček se o mnoho sníží riziko rakoviny. Kastrovaný pes již nemá potřebu značkovat svou močí každý roh. Neutíká za harájícími fenkami. Nehrozí nádor varlat. Výhody u kocourů jsou podobné jako u psů. Kocouří se přestanou toulat a utíkat za kočkami. Kastrovaná zvířata se dožívají vyššího věku než nekastrovaná.

Někteří chovatelé mají obavu, že se jejich mazlíček změní. Není tomu tak. Pouze bude klidnější a mazlivější. Jeho povaha zůstane naprosto stejná.