Co dělat, když mám podezření na COVID-19?

Přišli jste do styku s lidmi, kteří jsou nakažení COVID-19? Máte podezření, že byste mohli tuto nemoc mít také? Nový koronavirus je zákeřným onemocněním, protože se nemusí pokaždé projevit. Je mnoho lidí, kteří jsou bez klinických příznaků a mohou virus bez svého vědomí přenášet na ostatní. Klíčem k potlačení pandemie je co nejvíce omezit kontakt mezi nakaženými a zdravými lidmi. Když se tento kontakt omezí, sníží se i šíření viru. Důležité je však zjistit, kdo je nakažený a s tím mohou spolehlivě pomoci pouze průkazné testy.

Jak se na vyšetření dostat?

V každém městě jsou odběrová místa, kam se můžete objednat a nechat se zde vyšetřit. Některým lidem bylo indikováno lékařem či KHS, aby vyšetření podstoupili. Na vyšetření se můžete vydat i sami jako samoplátci. Vyšetření pro vás sice nebude zdarma, ale budete mít jistotu, jestli jste nakažení nebo nikoliv. Jestliže jste z Brna, obraťte se na testování covid – brno.

Můžete se obrátit na odběrové místo, které zajišťuje Cytognenetická laboratoř Brno, je součástí systému laboratoří Státního zdravotnického ústavu, které má vyšetření pacientů s podezřením na tuto nemoc na starost. Nejprve se objednejte, informace k registraci najdete na covid19-brno.cz. následně se můžete podle instrukcí dostavit na odběrové místo, které najdete ve dvorním traktu ulice Veveří 39. Na vyšetření nechoďte v doprovodu dalších lidí, mějte nasazenou roušku a dodržujte dvoumetrové rozestupy. Vyšetření vám bude provedeno metodou PCR, tedy výtěrem z nosohltanu. Výsledky vám budou k dispozici 12 hodin od odběru.

Brno – test covid odhalí, jestli jsou ve vaší nosní dutině přítomny viry COVID-19. Není sice vyloučené, že nemohou být ve vaší krvi nebo v plicích, ale 48 hodin po negativním testu nebudete pro okolí infekční. Pokud bude test pozitivní, odhalí, že máte buď probíhající infekci, onemocnění bez příznaků nebo jste nemoc prodělali a máte v sobě zbytky mrtvých virů.