Co dělat, když oblečení barví

Síla kuchyňského octa vás nezradí! Pokud tedy zjistíte, že nějaký kus oblečení barví i ostatní prádlo, pomoc je jednoduchá. Danou věc namočte před praním do octa, cca na 10 minut a uvidíte, že vaše další oblečení si svou barvu zachová.

Ocet lze také přidat jako tajnou přísadu proti barvení přímo při praní. Některé věci to ale zkrátka chvíli trvá, než se opere. Platí to také u oblečení, které jste si třeba barvili sami – tam je nejvyšší riziko obarvení ostatních věcí. Neznamená to však, že takovou věc budete prát 20 x, pozor na to, ocet po delším používání může způsobit i blednutí barev. Lze také zakoupit prostředek proti obarvení prádla na chemické bázi. Prádlo vám doporučujeme prát dle etikety štítku. Kolikrát i vyšší stupeň praní, může být spouštěčem k barvení.

A jak zjistíte, že bude nová věc barvit? Stačí kousek látky namočit do umyvadla a sledovat, jestli z něj teče čirá nebo obarvená voda. U staršího oblečení, které perete často, se s tímto jevem většinou nesetkáte. Berte tedy v potaz, že barví hlavně nové oblečení. I to je způsob, jak rychle přijít na to, proč máte polovinu prádla z pračky jako batikované. Nekoupili jste si třeba nové tričko?