Co dělat, když teče lednice

Občas se stane, že lednice začne téct. Nejčastější příčinou bylo v dřívějších dobách špatné odmrazení lednice. Dnes se však spíše jedná o ucpaný odtokový otvor. Tím nejjednodušším řešením je tedy odmrazení lednice (pokud to neumí sama), ale i kontrola těsnění gumy po obvodu.

Když guma špatně těsní, vnitřek lednice se rosí. Pokud však problém stále přetrvává, může jít o již zmíněným nedostatečný odtok.

Odtokový otvor se dá bez problémů vyčistit gumovou hadičkou nebo kloubovým brčkem (u brčka pozor na zalomení). Stačí jen zasunout a otvor lednice uvolnit. Jako prevenci proti dalšímu ucpání můžete do odtoku nakapat trochu Sava a propláchnout nataženou stříkačkou vody. Slouží jako dezinfekce a prevence dalšího usazování. Pokud cítíte navíc i zápach, zkontrolujte rovnou i nádržku u agregátu, kam voda vytéká. Pokud se neodpařuje nebo do ní natekly nějaké nečistoty, je jasné, že tu posléze začne i hnilobný proces.

Vyhněte se ukládání potravin v papíru do zadní části lednice, sklouzne-li papír po stěnách lednice, také stojí za příčinou ucpání žlabu. Také nedávat do lednice teplé věci, vzniká tu zbytečně kondenzát. Zkontrolujte taktéž termostat a kolik je v ledničce stupňů.

Další radou je lednici odstavit od zdi, najít druhý konec hadice končící v plastové misce u motoru a hadici profouknout, klidně i vícekrát. U odtokové díry mějte hadr, ať vám nečistoty odejdou do něj. Pak už jen opět vydezinfikovat Savem a lednici uvést zpět do chodu.