Co dělat, když rozbiji rtuťový teploměr

Sice je v dnešní době vidět rtuťový teploměr spíše sporadicky, o to vzácnější je jeden rozbít. Nicméně stává se to, tak je dobré vědět, co v takových případech dělat. Díky bohu se tekutá rtuť přes kůži neabsorbuje (kdybychom se kuliček náhodou dotkli).

ALE, za to do plic se rtuť dostat může, proto bychom měli pracovat velmi opatrně. Nebezpečné je to zejména pro těhotné a kojící matky, děti a domácí zvířata. Pokud se tak stane, tyto osoby musí opustit prostor.

Co nedělat

Rozhodně rtuť ze dřevěných parket, dlaždic, koberců a linolea, atp. nevysávejte ani se nesnažte zamést.

Co udělat

Místo toho si navlečte pár gumových nebo latexových rukavic a rozbité sklo či plast seberte do papírového ručníku a utěsněte do plastového sáčku. Kuličky rtuti se pohybují velmi rychle, použijte na ně malý kousek papíru nebo lepenky a opět uzavřete do jiného, rovněž plastového sáčku. Bude potřeba posvítit baterkou, abyste našli všechny rozkutálené části.

Nevynechejte ani okolí – praskliny ve zdi, spáry v parketách a veškeré další záhyby. Tam je rtuť špatně vidět. Raději prohlédněte celou podlahu. Na sebrání kuliček lze také použít kapátko a rtuť nasát. Lepicí páska je výhodná v tom, že sebere i mikroskopické částečky skla. Nic z toho nevyhazujte do komunálního odpadu, ale doneste v uzavřeném sáčku do zdravotnického střediska. Zapněte ventilátor nebo otevřete okno a nechte prostor dobře větrat po dobu 24 hodin.