Co dělat, když potřebuji přezout pneu

Pořízením vozu na sebe bere každý řidič značnou zodpovědnost a to nejen za chování na dopravních komunikacích, ale i za stav svého vozu. Kromě celkového technického stavu je zapotřebí myslet na pneumatiky, protože právě ty rozhodují o jízdních vlastnostech a bezpečnosti nejvíce.

Jedním ze současných trendů je pořizování nekvalitních pneumatik pochybných značek, které jsou díky online nákupům stále dostupnější. Řidiči tím podstupují často velké riziko, protože si neuvědomují následky svého rozhodnutí. Pouze prostřednictvím pneumatik se vůz dotýká vozovky, mají tedy přímý vliv na držení vozu na vozovce, na brzdění, ale i pohyb po nerovné či mokré vozovce.

Jak postupovat při výběru pneumatiky

Základem je rozlišovat zimní a letní pneumatiky, ačkoliv jsou na trhu i univerzální celoroční varianty, je lepší se jim vyhýbat. Hluboký vzorek na zimních pneumatikách zajistí snadný pohyb po zasněžené vozovce, ale na mokré silnici může přinést více škody než užitku, proto je třeba myslet na přezouvání včas.

Pokud se nevyznáte ve výběru správné značky, je vhodné vybírat podle testů zimních a letních pneumatik. Nejlépe hodnocené pneumatiky jsou sázkou na jistotu. Mnohdy jsou jen nepatrně dražší než nejlevnější modely, ale zajistí vám bezpečnost a čisté svědomí, že jste vybrali dobře. Pokud je i vaším cílem správný výběr, je pro vás určený portál PneuOK.cz, který nabízí nejen výběr z kvalitních značkových modelů pneu, ale i přehledný konfigurátor, se kterým snadno najdete pneumatiky vhodné pro váš vůz.

Kdy pneumatiky měnit

Povinnost přezutí na zimní pneu se vztahuje na rozmezí od 1.11. do 31.3., ale jelikož je často i prosinec teplý a deštivý, je na řidiči, aby sám zvážil, kdy je nejvhodnější čas pro nasazení zimních pneumatik. Je třeba myslet, že se nejedná o úkon, který děláme kvůli případné policejní kontrole, ale který podstupujeme pro zvýšení bezpečnosti nás samotných, ale i lidí, kteří s námi ve voze cestují.