Co dělat, když dítě nechce spát

Co dělat, když dítě nechce spát? Pokud vaše malé dítě ve věku do tří let prospí celou noc, můžete mluvit o štěstí. Ovšem to potká pouze zhruba polovinu rodičů, druhá polovina je v noci buzena svou ratolestí, která spát již nechce.

Aby dítě opět v klidu usnulo, potřebuje k tomu stejné podmínky, které mělo večer. Zlozvyk v podobě chování, kolébání nebo braní dítě k sobě do postele se zpravidla vymstí, neboť dítě bude to samé vyžadovat kdykoliv se probudí. Naopak je třeba ukázat dítěti, že mamka a taťka mají doma rozhodující slovo, i když to nebývá snadné. Někdy pomáhá technika časových intervalů, kdy se dítě po odchodu z jeho pokojíčku nechá samotné a přes pláč pět minut. Pak se rodič může vrátit, ale bez hlazení a dotyků jen dítě upozorní, že musí spinkat. Účelem je ubezpečit dítě, že je v bezpečí, neboť tatínek s maminkou jsou stále nablízku a tudíž mu nic nehrozí.

Rodiče by ovšem měly citlivě rozeznat, zda důvodem pláče není jen rozmar, ale třeba zdravotní obtíže. Obvykle druhá polovina noci znamená pouze probuzení mezi jednotlivými spánkovými cykly, což je zcela běžné. Pláč v první polovině noci může být spojen s růstem zubů, podrážděným jícnem či zaraženými větry. Při nespavosti dítěte můžete zkusit masáž hlavičky pomocí vlažného mandlového oleje nebo oleje s výtažkem z heřmánku.