Dohlédněte, aby děti rozuměly tomu, co se učí

Mnohé děti bojují se špatnými známkami. Často se to přitom týká ratolestí, které mají problémy s učením. Naštěstí se ale na všem dá pracovat. Zajímá vás, jak jim můžete pomoct?

Jak na správné učení

Správné učení je základ. Pokud mají děti problémy ve více předmětech, vytyčte si společně s nimi pořadí, jaké předměty je třeba prioritně zlepšit

Sami pro sebe si udělejte časový plán, kdy se dětem a jejich učení budete věnovat. Tento harmonogram přitom opravdu dodržujte. 

Pokud se jedná o předměty, ve kterých si sami nejste tolik jisti, nestyďte se obrátit na pomoc. Pokud dané látce jen těžko rozumíte vy, bude se vám dětem v případě dotazů mnohem hůře vysvětlovat.

TIP: Máte pocit, že děti trpí nedostatkem soustředěnosti? Zjistěte, jak tento problém řešit. 

Jak by mělo učení s dětmi probíhat

Je velmi důležité, aby děti opravdu rozuměly látce, kterou se právě učí. Pokud se ji naučí jen mechanicky odříkávat nazpaměť, velmi brzy věci zapomenou a nebudou je umět v praxi používat. 

Snažte se také do učení zapojit představivost. Dětem co nejvíce probírané učivo znázorňujte, vytvářejte jim nákresy nebo jim pusťte vzdělávací videa. 

Aby se děti mohly pustit do učení souvislostí, musí mít nejprve pevné základy. V opačném případě totiž nebudou mít na čem stavět a učení bude v podstatě k ničemu. Náročnější učivo v takovém případě nedokáží správně pochopit a jsou zmatení. Pokud to nastane, neváhejte se vrátit o několik kroků zpět. 

Závěrem lze doporučit, abyste při učení s dětmi byli realističtí. Pokud má dítě v nějakém předmětu opravdu problémy a vy očekáváte, že se vše změní během 3 týdnů před vysvědčením, jste na omylu. V takovém případě je třeba mnohem intenzivnější a dlouhodobé vzdělávání. 

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.