V čem spočívá metoda collaborative law

Konflikty lze řešit i mimosoudní cestou. Mezi možné způsoby přitom patří mediace a metoda collaborative law. A právě na tu se zaměříme v tomto článku. Přečtěte si, co je pro ni charakteristické.

Co je metoda collaborative law

Jako collaborative law se označuje přístup k řešení konfliktů mimosoudní cestou. Původně se tato metoda používala ve Spojených státech amerických, kde sloužila k řešení rodinných a pracovněprávních sporů. Časem se ale tento princip začal používat prakticky po celém světě.

Co má společného collaborative law a mediace

Stejně jako mediace je i collaborative law strukturovaným procesem. Spojuje je také skutečnost, že obě metody stojí na podobných principech. Ctí proto zásadu důvěryhodnosti a dobrovolnosti. 

Zároveň platí, že cílem obou technik primárně není uzavření dohody. Cílem je spíše nalezení takového řešení, které bude znamenat prospěch pro všechny strany konfliktu.

Metodu používají především advokáti

Metodu collaborative law využívají hlavně advokáti. Na průběhu se však mohou podílet i další spolupracující osoby, bez nichž by nebylo možné účel řízení splnit. Řeč je například o daňových poradcích, psycholozích nebo znalcích. 

A jak vlastně collaborative law probíhá? V podstatě velmi podobně jako mediace vedená více mediátory. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že při collaborative law musí být každá strana jednání přítomna. A zároveň s sebou musí přivést svého právního zástupce. A tento právní zástupce poté vystupuje jako mediátor pro druhou stranu sporu.  

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.