Jak se projevuje úzkost a jak ji lépe zvládnout

V současné nelehké době nás může velmi jednoduše přepadnout úzkost. Víte, jak přesně se projevuje a jak se jí bránit?

Co je úzkost

Úzkost symbolizuje zcela normální reakci organismu na situaci, kterou vyhodnotíme jako ohrožení. Nezáleží přitom na tom, zda je toto ohrožení způsobeno faktickým stavem, nebo jen pouhou představou. V praxi se přitom rozlišuje akutní a chronická úzkost. Zvýšená tendence k úzkostnému myšlení přitom představuje v dětství naučený způsob myšlení. 

TIP: Naučte se neurolingvistické programování v praxi a osvojte si jednotlivé techniky. 

Jak přesně se úzkost projevuje

Úzkost obvykle provází velká řada nejrůznějších tělesných projevů. Jedná se především o nedostatečnost dechu, pocit knedlíku v krku, pocit na omdlení, zvýšené pocení se a mnoho dalších.

S úzkostí velmi úzce souvisí ataka, která se u jednotlivých lidí může projevovat mírně odlišně. Člověk trpící atakou však vnímá silné ohrožení, vnitřní tíseň a svíravost. Někteří lidé to připodobňují pocitu, že se topí. Jiným je zase špatně od žaludku. A někdo další může mít problémy třeba se silným mravenčením nohou.

Jak úzkost lépe zvládnout

Pokud zažíváte chronickou úzkost, zapamatujte si jednu jednoduchou zásadu. A to, že máte udělat přesný opak toho, co vám radí vaše mysl. Jestliže například nebudete chtít zůstat v posteli, místo toho se zvedněte a běžte se projít. Jakmile změníte polohu svého těla a zároveň zaměstnáte svou mysl, zjistíte, že se najednou cítíte mnohem volněji.

Pokud stav úzkosti přijde, nesnažte se jej rychle rozdýchat. Jestliže byste překotně lapali po dechu, mohlo by to vést k hyperventilaci. Tento stav přitom poznáte podle mravenčení končetin a často i tlaku na hrudi. Své dýchání se proto v takových chvílích snažte spíše zklidnit a prodloužit.

Lidé trpící úzkostí by zároveň do svého života měli zařadit hned několik vitamínů. Jedná se především o vitamín B, magnesium, vitamín C, železo a aminokyselinu L-tryptofan. 

Pro lepší zvládnutí úzkosti vám samozřejmě mohou pomoct i další tipy. My jsme pro vás v tomto článku vybrali jen několik z nich. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.