Jakých chyb se doma nejčastěji dopouštíme při šlehání mléčné pěny a jak jim předcházet?

Základem kvalitně našlehaného mléka je dokonalé vybavení, ale také praktická zručnost a um, který přichází teprve se zkušenostmi. Většina kávových gurmánů doma již dávno má elektrický či ruční napěňovač mléka. Pokud mezi ně ale nepatříte a šleháte mléko pomocí trysky na páru na kávovaru, možná nejste úplně spokojeni s výsledkem a přemýšlíte o jiném způsobu šlehání mléka. To je ale škoda, protože právě horká pára z trysky je tím nejlepším prostředkem ke šlehání mléka. Pokud tedy víte, jak s ní nakládat.

Základem je kvalitní mléko

Nejsnáze vám půjde našlehat mléko plnotučné, které je pokud možno ještě čerstvé. Na klasické polotučné mléko z krabice raději v tomto případě zapomeňte. Dalším velice podstatným faktorem úspěchu je čistá tryska a celý mléčný okruh. V tom by se neměly nacházet usazeniny, které časem začnou plesnivět a kazit chuť nejen šlehaného mléka, ale i celé kávy. Nejrychleji se usazenin v mléčném okruhu kávovaru zbavíte použitím profesionální Filter Logic čisticí tekutiny, která se dostane do každého i špatně přístupného zákoutí a rozpustí všechny nežádoucí látky, které tam nemají co dělat.

Nevypínejte trysku příliš brzy

Správná doba pro ukončení šlehání je tehdy, když vás konvička začne pálit v ruce. Právě tehdy má mléko v ní tu správnou teplotu. Jestliže přestanete se šleháním příliš brzy, sice také připravíte kvalitní kávu, ale bez dokonalé pěnové čepice, kterou by mohla mít, kdybyste interval dodrželi. Praktickým ukazatelem správné doby vypnutí trysky je také to, že se z mléka ještě nekouří. Jakmile z něho totiž začne pára unikat, tvoří se v mléku již bubliny, které později zkazí texturu šlehání. Ty sice můžete odstranit silným klepnutím konvičky o podložku, ale už to nebude ono.

Nejdříve vypněte trysku

Další chybou spojenou se šleháním mléka je nesprávné pořadí při ukončení celého procesu. Nejprve je potřeba vypnout a vyjmout trysku a teprve poté vyndat konvičku. Uděláte-li to naopak, vytvoří se v mléce velké množství bublin, které vám výsledek šlehání pokazí. Kromě toho se také můžete popálit od páry anebo zašpinit od stříkajícího mléka.

Nečistíte pravidelně kávovar

Hadičky uvnitř kávovaru a tryska nikdy nebudou pracovat bezchybně, jestliže budou zaneseny vodním kamenem. Používejte k údržbě vašeho přístroje pravidelně Filter Logic odvápňovač a můžete si být jistit, že technická stránka celého procesu bude dokonale podchycena.

Trysku čistěte po každém šlehání

Jestliže na to zapomenete, anebo se vám nebude chtít, riskujete, že s dalším šálkem kávy ohrozíte vlastní zdraví, protože se do něho mohou dostat mikroorganismy, které se na znečištěné trysce stihly rozmnožit.