Je závislost na alkoholu trvalá? A jak vůbec poznáte alkoholika?

Do závislosti na alkoholu většina lidí spadne z ničeho nic. Je to z toho důvodu, že závislost na alkoholu přichází poměrně plíživě, takže ji nelze včas rozpoznat. To je také hlavní důvod, proč je závislost na alkoholu vlastně tak palčivou celospolečenskou otázkou. Přitom o závislosti na alkoholu se zase až tolik veřejně nemluví, což je dáno možná i tím, že v naší společnosti je alkohol přijímán všeobecně kladně.

Na alkohol pozor

Pití v určité míře se v Česku toleruje nebo spíše je až žádoucí jako určitá součást společenské socializace. O to více toto prostředí ohrožuje lidi, kteří mají nižší hranici, kdy se u nich projeví závislost. Tato hranice je totiž u každého člověka jiná, a také proto nelze spolehlivě určit. Příznaky alkoholismu se také rozpoznávají jen velice těžko, zejména na druhém člověku. Na sobě samém si je potom většina lidí vůbec nedokáže přiznat, což způsobí, že ještě více propadají do svého současného problému. Sami na sobě alkoholismus můžete začít pozorovat v případech, kdy:

  • Pijete o samotě
  • Pijete „na kuráž“ (před stresovou situací)
  • Míváte alkoholová okna
  • Řídíte v opilosti

Je toho samozřejmě ještě celá řada. Ačkoliv světová zdravotnická organizace WHO určila jako bezpečnou míru konzumace alkoholu 3 dcl vína denně, nelze to brát absolutně. Hodně totiž záleží na konkrétním člověku a také na okolnostech, při jakých alkohol konzumujete. Pokud si dáte víno po dobré večeři, je to něco jiného, než pokud pijete víno někde potají nalačno, abyste si „spravili náladu“. Ta druhá situace je samozřejmě špatně.

Lze se z alkoholismu vyléčit?

Záleží na tom, jak se na to díváte. Určitě je vhodné vyhledat pomoc odborníka, který vám pomůže s otázkou, jak se zbavit závislosti na alkoholu. Pokud už se ale dopracujete k tomu, že alkohol pít přestanete a nebudete mít ani abstinenční příznaky, zpravidla to souvisí s celoživotní abstinencí. V opačném případě většinou bývalý alkoholik do problému velice rychle zase spadne.