Musíte mít správné lyže, aby vás lyžování bavilo

Pokud nejste manekýna či lovkyně milionářů, která se jen prochází na vrcholu sjezdovky, ale vyrážíte na sjezdovku za sněhem a lyžováním, chtělo by to dobré lyže, které budou vyhovovat vašemu stylu jízdy, proporcím a zkušenostem. Je rozdíl, zda budete jezdit pouze po upravených sjezdovkách nebo se vydáte i na neupravené svahy.

Jak se vyznat v nabídce sjezdových lyží

Chystáte-li se sjíždět neupravené svahy a opravdu si to užít, vybírejte lyže z kategorie freeride, případně backcountry freestyle. Ve snowparku využijete vy nebo vaše děti freestylové lyže. Univerzální sjezdové lyže jsou potom vhodné pro lyžaře, kteří dávají přednost sjezdovkám a občas vyzkouší i jízdu mimo tyto tratě. Samozřejmě záleží na vašich proporcích, a zda jste muž nebo žena, rozhodující je ale vaše technika. Pro pokročilé lyžaře jsou vhodné sportovní lyže, mezi ně patří slalomky i obřačky. Jste-li skutečně zdatní lyžaři, můžete vyzkoušet také některý ze závodních speciálů – ke kterým se lze dostat přes kluby a závodníky, nebo je můžete poptat přímo u dovozců.

Vybíráme lyže pro děti

Máte-li děti, které chcete vzít na svah s sebou, budou i ony potřebovat lyže. Rodiče obvykle mají tendenci kupovat dětem delší lyže, aby jim vydržely déle než na jednu sezonu, to stejné často platí o botách. Nic se však nesmí přehánět, je třeba lyže a ostatní vybavení pro děti vybírat s rozumem, Dítě potřebuje optimální délku lyží vůči výšce postavy a hmotnosti, s delšími lyžemi se mu potom špatně manipuluje a lyžování ho tak vůbec nemusí oslovit. Než kupovat stále nové vybavení pro vaše děti, je jednodušší je půjčit nebo zakoupit z druhé ruky z bazaru. Lyžařský portál SNOW se specializuje na informace pro sjezdové lyžaře, v sekci bazar zde máte možnost on-line nakupovat i inzerovat lyže i lyžařské vybavení.

Máte-li k výběru lyží stále málo informací, čtěte odborné recenze a výsledky skitestů. Ty vám přináší časopis SNOW. Najdete zde nezávislé testy lyží včetně tradičního Ski Supertest německého SkiMAGAZINU. Ty vám poskytnou spoustu užitečných informací o novinkách na trhu, takže se budete moci na trhu snáz zorientovat.