Nezaměstnanost a inflace, kam to povede?

Člověk je pod neustálým tlakem ekonomických strašáků. Kombinace vysoké inflace a stoupající míry nezaměstnanosti patří bohužel k těm nejhorším vůbec. Jde s ní účinně bojovat?

Vyhlídky

Kurzy online si může člověk ověřit každý den. A není to nic radostného. Kurzy libry, forintu, eira i celé řady dalších strmě stoupají. A to znamená jediné. Ekonomická situace není stabilní a prognózy jsou více než smutné. Obrat k lepšímu v nedohlednu. Skepse a očekávání ještě horších časů. Lidí bez práce bude přibývat a ceny poletí nahoru. Několik měsíců za sebou, bez přestávky. Problém je v tom, že takový stav může přivést spoustu rodin na pokraj chudoby, kdy už nepůjde jen o nižší kvalitu, ale otázku důstojného života.

Bez práce

Výpověď v práci je pro každého člověka velká rána a trvá se s ní vypořádat. O to víc, přichází-li v době, kdy počítáte každou korunu a pravidelný příjem je zcela klíčový pro chod domácnosti a zajištění rodiny. Může se dokonce stát, že pocházíte z regionu, kde je o nabídky práce nouze. Nebo spadáte do rizikové skupiny jako ženy ve věku 25 až 35 let, kde je velká pravděpodobnost těhotenství a delší absence, invalidní důchodce nebo lidé nad 55 let, kteří se potřebují začlenit do kolektivu jen na pár let, než přejdou do starobního důchodu.

Příliš draho

Ceny se zvyšují neustále, na to není zapotřebí stoupající inflace. Ale s ní je ten skok samozřejmě znatelný a mnohem rychlejší. Zatímco krize ohledně drahých vajíček nebo másla představovala jen dočasný problém a existovala vidina zlepšení v dohledné době, u inflace je to jinak. Může trvat i více než rok a zotavení ekonomiky stejně tak, pravděpodobně ale ještě déle.

Řešení?

Ošemetná situace, ale není bez řešení. I když je nepohodlné. Snažte se nepřijít o práci, abyste zbytečně neprobouzeli stres a nedostávali se do finanční spirály, ze které je s omezenými přijmy a s inflací v zádech těžké se vykřesat. O životních změnách rozmýšlejte a plánujte-li odchod z práce, navazujte, nepřerušujte. Státní podpora vás nespasí a ani psychice to moc neprospívá.