Poznejte krásu čínských zahrad

Slyšeli jste někdy o čínských zahradách? V mnoha ohledech se totiž liší od tradičních japonských zahrad. Zjistěte, co přesně je pro čínské zahrady charakteristické a jaká pravidla pro ně platí.

Charakteristika čínské zahrady

Čínská zahrada je typem zahrady, která je typická právě pro čínský region. Nejčastěji se v ní přistupuje k určité modelaci terénu, dekorativním stavebním doplňkům, kamenům a rostlinám. Je však třeba zdůraznit, že rostliny v čínské zahradě nemají takové postavení jako v jiných zahradách. Platí také, že čínské zahrady jsou poměrně úzce spjaté s mytologií a náboženstvím. 

Co nesmí v čínské zahradě chybět?

V případě čínské zahrady je velmi důležitá její celková koncepce. To znamená její psychologické působení a obecně neotřelost. Velkou roli hraje také to, jak jsou v ní uspořádány jednotlivé kameny a jakým způsobem je zarovnán terén. 

Stejně tak je důležitá estetická stránka jednotlivých pavilonů, teras a komnat, které se v čínské zahradě nacházejí. Zásadní je také správný výběr konkrétních rostlin, které budou v zahradě použity. A rozhodující je rovněž poetické působení zahrady. 

Symbolika rostlin v čínských zahradách

Jak už bylo zmíněno, rostliny nemají v čínských zahradách takové zásadní postavení. Dá se říct, že tvoří až pomyslnou druhou fázi každého projektu. Je třeba vzít v úvahu, že Čína leží většinou svého území v horách. Proto jsou to právě hory (respektive kameny), které symbolizují pomyslné kouzelné místo.

Součástí tradičních čínských zahrad bývá z rostlin zejména bambus. Setkat se můžeme také s tvarovanou borovicí, která má za cíl znázorňovat dlouhověkost, houževnatost a vytrvalost. A chybět nemůže ani lotos, který je právem považován za symbol čistoty. 

Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.