Pravidla pro bezpečnou jízdu na motorce

Jízda na motorce, to není jen moto bunda, chrániče a dvě kola. Jelikož jsou motorkáři daleko méně chránění než řidiči automobilu, hrozí jim i větší nebezpečí v případě nehody. Bezpečná jízda tkví nejen ve schopnostech samotného řidiče, ale i ve správném vybavení a bezchybném stavu motorky. Co pro svou bezpečnost můžete udělat navíc?

Technická kontrola

Bezpečnostní prvky na motorce se dělí na aktivní a pasivní. Aktivní prvky mají za úkol předcházet nehodám a případně minimalizovat následky. Patří sem například protiblokovací systém brzd, stav vozidla, posilovač brzd, propojené brzdové systémy a tlumič řízení. Spadají sem i asistenční systémy, na ty ale příliš nespoléhejte a vždy svou jízdu přizpůsobte situaci.

Před každou zkontrolujte technický stav motocyklu, především tlak v pneumatikách. Pouhé dvě desetiny atmosféry mohou činit rozdíl mezi ovladatelnou a neovladatelnou motorkou. Zkontrolujte také, jestli se na pneumatikách nenachází žádné trhliny nebo praskliny a zda není dezén opotřebovaný. Samozřejmostí je i kontrola provozních kapalin a očištění světel a zrcátek.

Správné vybavení

Na vyjížďku nevyrážejte v teniskách, ale pořiďte si kvalitní boty na motorku. Jsou neklouzavé, mají chrániče na kotníky a velmi pevnou podrážku. Samozřejmě se vybavte kvalitní přilbou s ochranou zraku, což je zakotvené i v naší legislativě. Musí vám dokonale sednout a zároveň byla pohodlná, nesmí zatěžovat krční páteř. Neméně důležité jsou také moto rukavice.

Mezi pasivní prvky tedy patří již zmíněné vybavení nejen řidiče, ale i spolujezdce. Zapomenout byste neměli na chrániče, kvalitní oblečení a reflexní prvky. Dále sem patří vědomosti a znalosti řidiče, které získal v autoškole, na kurzech nebo četbou příruček. Tyto prvky se uplatní v okamžiku dopravní nehody, a i když nezaručí 100% ochranu, mohou vás zachránit před fatálními následky.