Psychosomatika dokáže být velmi užitečná. Jak přesně funguje?

I když se to možná nezdá, psychosomatika může být jednou z nejužitečnějších věcí, které v životě máme. Zajímá vás, o co přesně se jedná a jak funguje?

O co přesně jde?

Veškeré fyzické potíže mají svůj původ v psychice. A právě o tom je psychosomatika. Celou problematiku si můžeme vysvětlit na jednoduchém příkladu. Představte si, že vás bolí bedra a rozhodnete se pro návštěvu terapie celostní medicíny. Zde se dozvíte, že vaše bolesti pocházejí z oslabení ledvin a horkosti srdce a jater.

Pravdou však zůstává, že pravá příčina má vždy psychický původ. V tomto konkrétním případě se může jednat třeba o chladný vztah vůči sobě a nadřazení systému nad sebe.

Princip fungování psychosomatiky

Vše si ještě blíže vysvětlíme na již zmíněném případu bolesti beder, který souvisí s nedostatečností ledvin. Většinou vznikne ve chvíli, kdy člověk ztrácí smysl v tom, co dělá, ale přesto to dělá dál. Třeba taková žena, která se „nutně musí“ starat o celou domácnost. I přesto, že má dospělé děti a schopného manžela.

Uvěřila, že její hodnota spočívá v zajišťování chodu domácnosti. Už dávno ji to však nedělá šťastnou nebo spokojenou. Mohla by se věnovat věcem a činnostem, které vždy toužila dělat. Místo toho však ze zvyku dělá stále to samé.

Každý den se k úklidu nutí a vadí jí, že ostatní členové domácnosti to berou jako samozřejmost. To všechno postupně přejde právě do nedostatečnosti ledvin a horkosti srdce a jater, což se projeví bolestí a ztuhlostí v bederní oblasti.

Skutečný pomocník v našem životě

Psychosomatika symbolizuje velmi cennou součást našeho života. Díky ní dokážeme lépe rozklíčovat, že je v našem životě něco špatně. Nemoc totiž nikdy nepřichází jen tak. Naopak si ji pěstujeme klidně i několik let, dokud plně nepropukne.

Pokud nemoc bují i přes jasné signály dál, znamená to, že si člověk nedokázal správě vyložit informace o stavu jeho mysli. Nebo ví, co by měl v ideálním případě učinit, ale nemá dost síly k tomu, aby to udělal.

Pro více informací ze světa zdraví a zdravého životního stylu navštivte web www.netradicni-medicina.cz.