Signály, že jste závislí na automatech či hazardních hrách

Závislost na hazardních hrách či automatech neboli gamblerství je velikým problémem, takže dochází k omezování podniků, které mohou takové hry provozovat. Zejména mladí hráči, kteří si nejsou vědomi rizika, které jim při hraní hrozí, jsou skupinou, která je k závislosti téměř předurčena. Pokud vyhrajete malé množství peněz, zažijete úžasný pocit snadno vydělaných peněz, chcete zopakovat. A zejména pro adolescenty může být jakákoli částka navíc opravdovým bohatstvím.

Kdy vzniká závislost?

Závislost je nepříjemný duševní tlak, který je možné uvolnit jedině tak, že si postižená osoba zahraje hazardní hru či automaty. Při hraní pociťuje osoba velice silný pocit potěšení a uspokojení. Ve skutečnosti je osoba závislá na tomto velice příjemném pocitu – ten ale může získat pouze hraním. Pokud člověk nemůže hrát (nemá peníze) pociťuje abstinenční příznaky v podobě úzkosti či deprese.

Závislost zasahuje do osobního i pracovního života

Zahrát si občas neznamená závislost. O ní můžeme mluvit až v případě, že svoboda chování je omezená – to znamená, že člověk prostě MUSÍ hrát, navzdory tomu, jak negativně se jeho závislost projevuje na okolí. Hraní se stává základním a jediným koníčkem, výhru bere postižení jako svůj životní úspěch. Po této výhře touží lidé nadále, i přesto, že právě prohráli všechny své peníze.

Finanční potíže

Jakmile se člověk stane závislí, je schopen v automatu prohrát jakoukoli finanční částku. A nestačí mu prohrát peníze, které má u sebe. Vybere všechny své peníze z účtu, v případě nutnosti si také půjčí. A tak mohou peníze, na které pracuje celý měsíc, skončit za několik hodin v herním automatu. To vede k velkým finančním potížím.

Problémy se spánkem

Závislé osoby o hraní přemýšlí neustále. A to dokonce tak intenzívně, že nemohou spát, snižuje se jejich výkonnost v práci. Při hraní ztrácí pojem o čase. Poté, co prohrají mají samozřejmě výčitky svědomí, ty je ale neodradí od toho, aby si znovu nezahráli.